Ankara koşullarında bazelye (Pisum sativum L.) da farklı ekim zamanlarının verim ve verim öğelerine etkisi
The Effects of different sowing time on yield components in pea in Ankara conditions
  1. Tez No: 58246
  2. Yazar: GÖKHAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma 1996 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalannda yürütülmüştür. Araştırmanın amacı; Ankara koşullannda yetiştirilen üç bezelye çeşidinin en uygun ekim zamanının belirlenmesidir. Bu amaçla, materyal olarak Dardanel- Önentaş Gıda Sanayi A. Ş.' den sağlanan üretim izinli üç bezelye çeşidi (Winner, Karina ve Manuela)' nin tohumlan kullanılarak, dört tekrarlamalı tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç farklı zamanda (27 Mart, 09 Nisan ve 22 Nisan) ekim yapılmıştır. Araştırma sonuçlanna göre; bitki boyu ve bakla boyu yönünden çeşitler arasındaki farklılık önemli, ekim zamanları arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur. Bitkide bakla ağırlığı ve bitkide tane ağırlığı özellikleri üzerine ekim zamanının etkili olduğu belirlenirken, bitki ağırlığı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, hasat indeksi ve verim üzerine çeşitlerin ve ekim zamanlannın ayrı ayn etkili olduğu belirlenmiştir. ÇeşibcEkim zamanı etkileşimi ise yalnızca yüz tane ağırlığında saptanmıştır. Her üç çeşitde de birinci ve ikinci ekim zamanlan (27 Mart-09 Nisan) birbirine yakın değerler verirken, üçüncü ekim zamanında (22 Nisan) daha düşük değerler elde edilmiş, Ankara koşullannda yazlık olarak yetiştirilen bezelye de çeşitlere göre değişmekle birlikte, ekim zamanındaki gecikmenin verim üzerinde olumsuz etki yaptığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bezelye, Pisum sativum L, çeşit, birinci ekim, ikinci ekim, üçüncü ekim, interaksiyon, Duncan testi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the experimental field of the Field Crops Department of Agriculture Faculty of Ankara University, in 1996. The aim of this research was to determine the most convenient sowing time of three pea varieties grown under climatic conditions of Ankara. For this reason, seeds of three varieties (Winner, Karina and Manuela) received Dardanel-önentaş Food Industy Corporation and having production permission were sown in split plots of randomized blocks with four replication at three different sowing times (27 th March, 09 th April and 22 nd April). According to the results of this research, the differences among varieties regarding plant height and pod height was significant. However, the difference among sowing times was significiant. it was also found out that sowing time was important on the properties of pod weight and seed weight of a plants, it was observed that plant weight, pod number per plant, seeds numbers per plant, harvest index, yields of different varieties, sowing times were found to be seperately effective. Variety-seeding time interreaction is determined only in a hundred seed weight. The first and second sowing times (27 th March- 09 th April) produced similar results in all three varieties, where as third sowing time (22 nd April) resulted in reductions in data obtained. Although seed yield was effected by cultivars, delay in sowing time had negative effect on yield. KEY WORDS: Pea, Pisum sativum L, variety, first growing, second growing, third growing, interaction, Duncan test.