A survey on the numerical symbolism of the holy trinity in César Franck's prélude, fugue et variation pour orgue, op.18
César Franck'ın prélude, fugue et variation pour orgue, op.18 yapıtındaki teslisin sayısal simgeleminin incelenmesi
  1. Tez No: 642642
  2. Yazar: MURATHAN TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY ALTINBÜKEN, DR. PAUL ALISTER WHITEHHEAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Müzik olgusu, duyguları uyandırmak, düşünceleri provoke etmek, tinsel atmosferler sağlamak gibi benzersiz aksiyomatik özelliklere sahiptir. Müzik performansçıları sanatçıları, öğretmenleri ile bu tür hassas sanat yapıtlarını araştıran araştırmacılar için, nota okumalarının yanısıra, aynı zamanda yukarıda belirtilenleri kendi uğraşları noktasında en doğru bir biçimde elde etmek ve aktarabilmek adına mümkün olduğunca yoğun bir biçimde arka plan bilgisine sahip ve hakim olmak entelektüel bir sorumluluk, kaçınılmaz bir yükümlülük ve gereksinimdir. Bu çalışmada öncelikle César Franck'ın Prélude, fugue et variation pour orgue, Op.18 yapıtında besteci tarafından amaçlanıp müzikal-retorik bir araç olarak kullanılmış Teslis olarak bilinen mezhepsel bir Hristiyan iman esasının simgeleminin varlığının günyüzüne çıkarılması hedeflenmiştir. Bu nedenle, bu çalışma müzik sanatçıları, müzik öğretmenleri ile Franck çalma/öğretme, Franck çalışmaları, dini müzik, müziko-retorik, sayısal simgelem ve Romantik organ repertuvarı ile ilgili daha somut ve güvenilir bir bilgi almakla ilgilenen araştırmacılara hitap etmektedir. Ayırca, teoloji ile/ya da estetik çalışmaları ilgilileri de bu çalışmadan yararlanabilir. Söz konusu çalışma için önceki paragrafta sözü geçen günyüzüne çıkarma işlemi temel alınarak, çeşitli (müzikal, ansiklopedik, akademik) ağsiteleri, veritabanları ile İstanbul Teknik Üniversitesi'ne ait Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi ve Türk Müziği Devlet Konservatuvarı kütüphaneleri taranmıştır. Bunun dışında, yurtdışındaki kimi arkadaşlara bu inceleme konusuyla ilgili kitaplar sağlamaları noktasında ricada bulunulmuş ve sayelerinde başka bir yerde bulunamayacak önemli belgeler edinilmiştir. Bütün bunların sonucunda çeşitli makaleler, yüksek lisans ve doktora tezleri, kitaplar, ses kayıtları ve görsel-işitsel materyaller bir araya getirildi. Bu belgeler ayrıntılı ve özenli bir biçimde okunmuş, dinlenmiş, izlenmiş ve nihayetinde çözümlenmiştir. Bu yazılı tez boyunca, biçim ve çizelgeler kullanılmıştır. Tezin ilk bölümünde Op.18 ile doğrudan ilgili olarak toplanmış akademik kaynakların odaklandığı noktalar söz konusu araştırma konusuyla ilgili yerler incelenmiştir. Bu kaynakların yazılı olanları toplamda yirmi beş adettir. Bunlar: • on dört makale, • bir araştırma yazısı, • bir yüksek lisans tezi, • üç doktora tezi, • ve altı kitaptan oluşmaktadır. İkinci bölümde, Teslis'in tarihsel süreci ve çeşitli simgelemler yoluyla müzikal olarak temsil edilmesi örneklerle irdelenmiştir. Üçüncü bölümde bu çalışmaya konu olan yapıtın bestecisi César Franck'ın yaşamı, etnik ve kültürel kimliği, sanatsal biçemi, yaşamış olduğu dönemde gerçekleşmiş bir takım toplumsal olaylar, 19. Yüzyıl Fransasındaki org müziğinin durumu ve yakın tarihi ile Franck'ın kimi bestelerinden kısa özütler sunulmuştur. Dördüncü bölümde Teslissel simgelem açısından neler olduğunu göstermesi adına çeşitli yönlerden Franck'ın Op.18 numaralı yapıtının kuramsal çözümlemeleri yapılmıştır. Bu çözümlemeler söz konusu kaynaklardan derlenen çeşitli akademik bilgilerin desteğiyle daha detaylı bir biçimde açıklanmıştır. Bütün bu işlemlerin ışığında, son bölüm olan sonuç bölümünde, César Franck'ın Prélude, fugue et variation pour orgue, Op.18 yapıtında Teslis'i nasıl simgelendirdiği; hangi sanatsal araçlar aracılığıyla bu simgelemleri gerçekleştirdiği açıklanmıştır. Buna ek olarak Franck'ın dramatik yapıtlarıyla ilgili başka bir araştırma sorusu, meslektaş ve konuyla ilgili bireyler tarafından günyüzüne çıkarılması maksadıyla kendilerine sunulmuştur. Ne yazık ve şaşırtıcıdır ki, bu belgelerin hiçbiri Franck'ın Op.18 numaralı yapıtındaki Teslissel nitelikler hakkında tatmin edici düzeyde bir bilgi sunmamaktadır. Bu açıdan, yapıtta yer alan 3 rakamıyla ilişkili müzikal ögelerin tutarlı olarak yeniden belirmelerinin gözden kaçması ilginçtir ve dikkat çekicidir. Bütün bu söz konusu etkenler, elinizde tutmakta olduğunuz bu çalışmayı zorunlu kılmıştır. Müzik kuramı disiplini dışında dinbilimsel açıdan çalışma incelendiğinde, Türkiyeli Anglofon okurların yalnızca yapıta yönelik içgörülü bir bilgi edinmeleri değil, kökeni neredeyse iki binyıl eskiye uzanan, Avrahami din kanonuna ait bir durağın, yani Hristiyanlığın hedeflediği ve zaman içerisinde meyvelerini topladığı estetik ilkelerin sonuçları görülecektir. Böylelikle ister din yanlısı olsun ister din karşıtı olsun din konseptini sanat ve bilim başta olmak üzere başka alan ve disiplinlerden ayıran separatist yaklaşımların ne kadar sığ, gölgeleyici ve hasar verici olduğuna dair somut bir kanıt niteliği taşıyan bu çalışmayla, separatizmin tam tersi bir konumda bulunan Tanrısallığın ve Tanrısal düzenin bütüncül ve kapsayıcı doğasına bir kez daha dikkat çekilmiştir. Bu doğadan uzaklaşan din yanlısı ve karşıtı odakların yıkım ve felaketlere neden ya da bizzat fail olmaları çıkarımının doğru olup olmadığı da okurun takdirine bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of music has unique axiomatic features such as arousing emotions, provoking thoughts, providing spiritual atmospheres. For music performers who perform, music teachers who teach, and researchers who investigate such delicate art crafts, it is an intellectual responsibility and inevitable requirement to not only read notational documents but also have as much background information as possible in order to obtain and transmit abovementioned features in the most correct way possible for their performances and classes. In this thesis, I primarily aim to ''uncover'' the existence of the symbolism of a denominational Christian credo known as the Holy Trinity in César Franck's Prélude, fugue et variation pour orgue, Op.18 as a musico-rhetorical tool employed by the composer on purpose. Hence, this can also provide music performers, music teachers and researchers who are interested in playing/teaching Franck, Franck studies, religious music, musico-rhetoric, numeric symbolism, and Romantic organ repertoire a more tangible and reliable information about the piece. People who are interested in theology and/or aesthetics studies can also benefit from this work.