Türkiye'nin yolsuzlukla mücadelesine Hong kong - ICAC modeli önerisi
Hong kong - ICAC model suggestions for struggle with corruption in Turkey
  1. Tez No: 231015
  2. Yazar: İSA CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SÜLEYMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Emanet edilmiş yetkininin, kişisel çıkar amacıyla kullanılması olarak tarif edilebilen ?yolsuzluk?, karşımıza pek çok şekilde çıkmaktadır. Türkiye'nin önemli sorunlarının arasında yolsuzluk problemi ilk sıralarda yer almaktadır. ?Türkiye'nin Yolsuzlukla Mücadelesine, Hong Kong-ICAC Modeli Önerisi? başlıklı bu çalışmada, Türkiye'de yolsuzluk probleminin çözümüne katkıda bulunmak amacıyla; ne yapılması gerektiği, bunun nasıl ve kimler tarafından yapılması gerektiğine ilişkin ?somut bir strateji? önerisi getirilmektedir.Çalışmada ilk olarak, yolsuzluk kavramı incelenmiş, bu çerçevede dünya çapında yolsuzlukla mücadelede kullanılan strateji ve modellere değinilmiştir. Bu modellerden Hong Kong'da uygulanan ve oldukça başarılı olduğu kabul edilen ICAC (Yolsuzlukla Mücadele Bağımsız Komisyonu) irdelenmiştir. Sonrasında, Türkiye'nin yolsuzluk problemine ilişkin çözümlemelere gidilmiştir. Türkiye'nin yolsuzlukla mücadele deneyiminde kullanılmaya çalışılan çeşitli kanunlar ile birlikte söz konusu mücadelede kendine önemli vazifeler biçilmiş olduğu kabul edilen çeşitli kurumlar incelenmiştir.Sonuçta; Türkiye'de, yolsuzlukla mücadelede en önemli ayaklardan biri olarak kabul edilen ?yolsuzlukların önlenmesi?ne yönelik bir strateji eksikliğinin mevcut olduğu tespitinde bulunulmuştur.Türkiye'nin yolsuzluk problemine daha etkin ve etkili bir çözüm getirmek amacıyla; Hong Kong-ICAC benzeri, icracı bir birime ihtiyaç vardır. Bu birim ülke çapında yolsuzlukla mücadele konusunda politika üretecek ve ürettiği veya üretilmesine yardımcı olduğu politikaların uygulanmasını temin edebilecek kapasitede örgütlenmelidir. Türkiye'de yolsuzlukla mücadele eden kurumların koordinasyon eksikliğini gidermeye yardımcı olabilecek bir yapılanmaya gidilmesi ile Türkiye'nin yolsuzlukla mücadele politikalarında eksikliği hissedilen çeşitli boşluklar izale edilecektir.
Özet (Çeviri)
Corruption, which is defined as the misuse of entrusted power for private gain, is confronted in many various ways. Corruption problem is one of the most common problems of Turkey. In this study of ?Hong Kong-ICAC Model Suggestion for Struggle with Corruption in Turkey?, suggestions are being made for what has to be done, how, and by whom these solutions would be performed, for purpose of contributing the solution process.First of all, term of corruption is being analysed in the study, and then strategies and models, which are being used around the world, are mentioned in the same context. One of these models, ICAC (Independent Commission Against Corruption), which is being considered as one of the most efficient models and being performed in Hong Kong, is being explicated. Afterwards, analysis are made on Turkey's Corruption Problem. Variety of laws being used for struggle with corruption in Turkey and some institutions, which are accepted as related to the issue are analysed. To conclude, it is confirmed that there is a deficiency of strategies against corruption in Turkey, which is one of the very important cornerstones of handling the problem of ?prevention of corruption?.For the purpose of finding an effective and active solution to corruption problem, there is necessity of a maestro in Turkey, such as ICAC. This maestro should be organized with the capacity of creating policies against corruption in the whole country and supply for the performing of the policies, which it had created or helped for being created. By handling the lack of coordination among the institutions working on corruption problem, many various deficiencies of policies against corruption will be supplied in the best way.