Alman edebiyatında kısa hikayelerin tarihsel gelişimi ve toplumsal koşulların yansıtılmasındaki rolü
The historical development of short stories in German literature and their role in reflecting social conditions
  1. Tez No: 813675
  2. Yazar: NAGEHAN ZÜMRÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezinde İkinci Dünya Savaşı'nın nedenleri, etkileri ve savaş sonrası bu dönemde ortaya çıkan Yıkım Edebiyatında yazılan kısa hikayeler incelenerek bu türün tarihsel gelişimi ve toplumsal koşulların yansıtılmasındaki rolünün vurgusu yapılmıştır. Çalışmadaki amaç şu temel soruların cevabını bulmaktır:“İkinci Dünya Savaşı'nın toplumda ve edebiyattaki etkileri nelerdir?”,“Noveller ile kısa hikayeler arasındaki benzerlik ya da farklılıklar nelerdir?”,“Kısa hikayelerin İkinci Dünya Savaşı ile bağlantısı nedir?”,“Savaş sonrası dönemde yazarların kısa hikâye yazma nedenleri nelerdir?”,“Savaş sonrası dönemde kısa hikayelerin önemi nedir?”. İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemin ve kısa hikayelerin yazıldığı dönemin toplumsal ve tarihsel arka planıyla ilgili olarak tarihsel ve sosyolojik eleştiri gibi metin dışı analiz yöntemleri kullanılmıştır. Savaş sonrasında ortaya çıkan kısa hikayelerin ve onun öncesinde yazılan bir tür olarak Novellerin analizleri yapılırken“metne içkin”eleştiri yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca bu çerçevede ele alınan bu türlerin yazarları ve eserleri hakkındaki verilerden yararlanırken de“biyografik eleştiri”ve“tarihsel pozitivist eleştiri yöntemi”kullanılmıştır. Bu çalışmaya bütüncül olarak bakıldığında, çalışma nesnesine uygun olarak seçilmiş farklı eleştiri yöntemlerini birbirine harmanlayan“eklektik yöntem”kullanılmıştır. Edebiyatçılar savaşın yarattığı tahribat, ruhsal bunalımlar, vakit sıkıntıları ve benzeri sebeplerle kısa hikâye türünü ortaya çıkarmışlar ve toplumun sanat ihtiyacını karşılayan bu kısa hikâye türü de Alman Edebiyatı için oldukça önemli olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this Master's Thesis, the historical development of this genre and its role in reflecting social conditions are emphasized by examining the causes and effects of the Second World War and the short stories written in the Literature of Destruction that emerged in this period after the war. The aim of the study is to find answers to the following basic questions:“What are the effects of the Second World War on society and literature?”,“What are the similarities or differences between novels and short stories?”,“What is the connection of short stories with the Second World War?”,“What are the reasons for writers to write short stories in the post-war period?”,“What is the importance of short stories in the post-war period?”.With regard to the social and historical background of the post Second World War period and the period in which the short stories were written, extra-textual analysis methods such as historical and sociological criticism were used. While analysing the short stories that emerged after the war and the novels as a genre written before it, the method of“text-internal”criticism was used. In addition,“biographical criticism”and“historical positivist criticism method”were used while making use of the data on the authors and works of these genres discussed in this framework. When this study is viewed holistically, the“eclectic method”, which blends different methods of criticism selected in accordance with the object of study, has been used. Due to the devastation caused by the war, mental crises, time constraints and similar reasons, the literati created the short story genre and this short story genre, which meets the artistic needs of the society, has been very important for German literature.