Petri ağları yöntemi ve üretim planlaması problemi uygulaması
Petri nets and a production planning problem application
  1. Tez No: 231073
  2. Yazar: EDA ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Petri ağları, kesikli-olaylı sistemlerin modellenmesi ve analizini sağlayan grafiksel ve matematiksel bir araçtır. Grafiksel olarak Petri ağları, sistem davranışlarının görsel açıdan kolayca izlenebilmesini sağlar. Matematiksel olarak da sistem davranışlarının doğrusal denklemler seti veya diğer matematiksel modeller ile açıklanmasına yardımcı olur. Bir akış şeması ile tanımlanabilecek tüm sistemlerde Petri ağları kullanılabilir. Bu sebeple pek çok farklı uygulama alanına sahiptir. Bu alanlardan birisi de üretim sistemleridir.Bu çalışmada, Petri ağlarının üretim sistemlerinde modelleme, davranışsal analiz, performans değerlendirme ve simülasyon alanlarında kullanımına yer verilmiştir.Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Petri ağlarından detaylı olarak bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Petri ağlarının üretim sistemlerinin modellenmesi ve analizinde kullanımı ile ilişkili literatür taramasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, konunun daha iyi anlaşılabilmesi için Petri ağları ile modelleme örnekleri sunulmuştur. Son bölümde ise, bir fırın üretim sisteminin Petri ağları yöntemi kullanılarak modellenmesi, davranışsal analizi ve üretim planlamanın önemli bir konusu olan performans analizi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla MATLAB programında yer alan Petri Ağı Yazılım Paketi'nden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Petri nets, as graphical and mathematical tools, provide a uniform environment for modelling, formal analysis and design of discrete event systems. As a graphical tool, Petri nets can be used as a visual-communication aid for understanding the system behaviours. And as a mathematical tool, it is possible to set up state equations, algebraic equations, and other mathematical models governing the behaviour of the systems. This method can be used for all the systems defined by flow charts and because of this, has a wide application area. One of these areas is the production systems.In this study, the usage of Petri nets for modelling, behaviour analysis, performance evaluation and simulation is included.This study involves four sections. In the first section, Petri net definitions are described in detail. In the second section, theorical reference about the usage of Petri nets for modelling and analysis of production systems is given. In the third section, examples of Petri nets modelling are presented with the aim of explaining the subject better. In the last section, modelling, behaviour analysis, performance evaluation and simulation of an oven production system are defined. Petri Net software package in MATLAB program is used for this reason.