Türk Ticaret Kanunu açısından sermaye şirketlerinde tasfiye işleminin vergisel boyutu
Taxation of liquidation process of the c apital corparation at the Turkish commercial code
- Tez No: 231093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tasfiye, infisah eden veya feshine karar verilen kurumun malen ve hukuken sona erdi-rilme sürecidir. Bu süreçte kurumun alacakları tahsil edilir, borçları ödenir, eğer geriye artı bir değer kalırsa ortaklar arasında paylaştırılır.Bir kurumun tasfiyeye girmiş olması, vergisel yükümlülüklerini sona erdirmez. Tasfiye sürecinde de kurum normal faaliyet döneminde tabii olduğu bir takım vergisel yükümlü-lükleri yerine getirmeye devam eder. İlgili husus KVK md. 17'de düzenlenmiştir. KVK md. 17 gereğince ?her ne sebeple olursa olsun tasfiye haline giren kurumların vergilen-dirilmesinde hesap dönemi yerine tasfiye dönemi geçerli olur.?Tasfiye, kurumun tasfiyeye girdiğine ilişkin genel kurul kararının tescil edildiği tarihte başlayacak ve tasfiyenin sona ermesine ilişkin kararın tescil edildiği tarihte de sona ere-cektir. Bu süreçte her hesap dönemi bir tasfiye dönemi olarak kabul edilecektir.Tasfiye dönemlerine ilişkin beyannameler, her tasfiye döneminin bitimini takip eden dördüncü ayın yirmi beşinci günü mesai bitime kadar verilecek, otuzu mesai bitimine kadar da tarh edilen vergi ödenecektir. Ancak son tasfiye dönemine ilişkin beyanname tasfiyenin bitiminden itibaren otuz gün içinde verilecek ve aynı süre içinde tarh edilen vergi ödenecektir.Tasfiye halindeki kurumların vergi matrahı tasfiye kârı olup; bu da tasfiye dönemi ba-şındaki servet değeri ile tasfiye dönemi sonundaki servet değeri arasındaki olumlu fark-tır. Tasfiye kârı hesaplanırken KVK md. 17/4a, 17/6, 8, 9, 10, 11 ve GVK md 40 hü-kümleri dikkate alınacaktır.Tasfiye beyannamesi verildikten sonra tasfiye memurları vergi dairesinden tasfiyenin incelenmesini bir dilekçe ile isteyecekler ve dilekçenin verilmesinden itibaren en geç 3 ay içinde incelemeye başlanacak ve inceleme 1 ay içinde tamamlanacaktır. Ancak ku-rumdan aranan vergilerin sonucu alınıncaya kadar tasfiye memurlarının KVK md. 17' den doğan sorumluluğu devam edecektir. Tasfiyeden vazgeçilmesi halinde kurum hak-kında tasfiye hükümleri uygulanmayacaktır.
Özet (Çeviri)
It is the process in which the business undergoing liquidation, dissolution or a resolution of termination is granted. Claims of the business within this process shall be collected, its obligations are paid in case assets remain behind such assets are shared by the stakeholders.A business going through liquidation does not terminate its tax obligations. During the liquidation process, the business shall fulfill a set of tax obligation it is subject to. The relevant aspect is arranged in Section 17 of the Corporate Tax Law. Pursuant to Section 17 of the Corporate Tax Law, ?the liquidation for any reason whatsoever?. Liquidation commences on the date the board resolution about the business entering liquidation process in registered and terminated on the date the board resolution concerning the termination of liquidation is registered. In this process, each fiscal term shall be admitted as a liquidation term.Statements pertaining to the liquidation terms shall be submitted until the evening of the 25 th. day of the fourth month following end of each liquidation term and the imposed taxes shall be paid until evening of the 30 th day of the very month. However, statement pertaining to the last liquidation term shall be submitted within 30 days from the completion of liquidation and the imposed taxes shall be paid within the same period.Tax assessment of businesses under liquidation is the liquidation profit which stands fort he difference between the property asset at the beginning of the liquidation term and the property asset at the and of the liquidation term. While liquidation profit is calculated provisions given by Section 17/4a, 17/6, 8, 9, 10 and 11 of the Corporate Tax Law and Section 40 of the Income Tax Law shall be considered. Upon submission of liquidation statement, liquidation officers shall with a duly written application request the tax office examines the liquidation. After the application is submitted, examination shall start within 3 months from application date and examination shall be completed with 1 month. However, until the result of the taxes sought are obtained, responsibilities of liquidation officers under Section 17 of the Corporate Tax Law shall continue. In the event of waiver form liquidation, liquidation provisions shall not be applied against the business.