KOBİ'lerin başarısında liderliğin etkisi: Burdur- Bucak'ta KOBİ'ler üzerine bir araştırma
The effect of leadership on the success of SME's: An analyze on the SME's in Burdur Bucak
- Tez No: 231248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yönetim, uygarlık tarihi boyunca örgütlenmiş toplumların ilgi duydukları bir kavram olmuştur. Yönetim günümüzde de önemini korumuş bir olgu olarak değerlendirilmektedir. İnsanlar tek başına ulaşamadıkları hedefleri bir araya gelerek gerçekleştirmek isterler. Bu bağlamda insanların belirlenen amaçlara ulaşması için yönetim ve buna bağlı olarak ta liderlik olgusu önem taşır. Her işletme ve yönetim tarzında belirli kademelerde yöneticiler vardır. Fakat yönetici özelliklerini kapsayan, işletme amaçlarına ulaşmada çalışanları hedefe yönelten liderlerin olması işletmeler açısından daha da önem arz etmektedir. Özellikle ileriyi görme, analiz edebilme ve geleceğe yönelik işletmeyi hazırlayabilme yeteneğe sahip vizyoner liderlerin olması çok daha önem taşımaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde liderlik tanımı yapılarak, kavramsal çerçevesi çizilmiş olup, liderlik türleri, fonksiyonları ve özellikleri ayrıntılı şekilde ele alınmaktadır.İkinci bölümünde liderlik için vizyonun önemi, değeri, vizyon hazırlama gerekçeleri ve uygulama süreci işlenmektedir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise vizyon sahibi liderlik özeliklerine yönelik ampirik bir alan araştırmasıyla elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Management is a concept in which historically all the organized societies has been interested. Nowadays, it is also considered as an important phenomenon. Human being has always an effort to reach a target to which it is not reachable individually. In that context, the administration as to reach to some targets and leaderships associated with this later are very important facts. Every business and administration has their own hierarchical levels. The more important fact for business is that these firms have to hire highly qualified managers capable to manage the employees. Including these qualifications the most important are forecasting performance, capability of getting ready the business to the future, and having vision.In the first part of the study, we are describing the leadership, and its conceptual framework, as well as its types, functions and characteristics. Theoretical background of the leadership concept and the valuable approaches to analyze it are considered in the second part.In its second chapter, the importance, value, vision preparation reasons and implementation of the vision for leadership have been evaluated.The third chapter of the study is devoted to analyze the practical issues related to leadership in the vision-development process; and also the main findings of an empirical field research which consider leadership characteristics, e.g. having a vision, are examined, interpreted, and concluded.the third chapter of the study is devoted to analyze the practical issues related to leadership in the vision-development process; and also the main findings of an empirical field research which consider leadership characteristics, e.g. having a vision, are examined, interpreted, and concluded.