Amatör voleybol ligi,büyük erkekler ve büyük bayanlar kategorisinde mücadele eden sporcuların kulüplerinden beklentileri (Konya ili örneği)
Athletes who are competing amateur volleyball league senior me and women category expectations of clubs
- Tez No: 231260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı; Konya bölgesi amatör voleybol ligi il birinciliği büyük erkekler ve büyük bayanlar kategorisinde mücadele etmekte olan sporcuların kulüplerinden beklentilerini saptamaktır.Çalışmanın evreni Konya bölgesi amatör voleybol ligi büyük erkekler ve büyük bayanlar kategorisinde mücadele eden sporcular oluşturmaktadır. Örneklemini ise; çalışmamıza katılım göstermiş olan 133 sporcu oluşturmaktadır.Bu amaç doğrultusunda konu ile ilgili literatür taranmış ve uzman görüşleri alınıp veri toplama aracı olarak anket hazırlanmıştır. Anket iki bölüm halinde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the expectations of sportsmen/sportswomen who are competing in Konya division amateur volleyball league senior men/women category from their clubs.The environment of this study consists of sportsmen/sportswoman who are are competing in Konya division amateur volleyball league senior. Sample occurs 133 sportsmen/sportswoman who has joint this study.In the point of this aim, related literature has been searched and a questionnaire has been prepared by getting the view of specialists as data collecting tool. This questionnaire has been arranged in two parts. Totally there are 35 questions in this questionnaire. In the first part which has been arranged with classic method by listing articles, questions about general or personal information has taken place (7 questions). In the second part which includes Likert type questions related with playing volleyball(5 questions), choosing volleyball branch (7 questions), support of the club to volleyball (7 questions), sufficiency of coach and working conditions (9 questions) has taken place.In the end of this research, the data which are compiled by Ms Excel have been transferred to SSPS program on Ms Windows for statistical operations. Chi-square test been performed on SSPS as suitable statistics test to data compiled nominally.