2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı üretim atölyelerinde performans ölçüm ve değerlemesi
Performance measurement and evaluation of 2nd Air Supply and Maintenance Center Command production jobshops
- Tez No: 232256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTHAT ZEYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Üretim Atölyelerinde fuzzy TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) ve veri zarflama analizi (VZA) yöntemleri ile performans ölçüm ve değerlemesi çalışılmıştır. Uygulamada iki model kullanılmıştır. Birinci modelde, 2002-2006 yılı verilerini kullanılarak, atölyelerin VZA yöntemi ile etkinlik değerlemesi yapılmıştır. Bu modelde girdi değişkenleri; atölye personel sayıları ve atölye işletim birim maliyetleridir. Çıktı değişkenleri; atölye operasyonlarını zamanında bitirme oranı, kullanılan atölye işgücü kapasitesi oranı ve atölye kalite yeterlilik puanlarıdır. İkinci modelde ise, fuzzy TOPSIS yöntemiyle 2005 ve 2006 yılı atölye personel performansları değerlendirilmiştir. Fuzzy TOPSIS sonuçları, dördüncü çıktı değişkeni olarak VZA modeline entegre edilmiştir. Modeller, çıktıya yönelik BCC ve süper etkinlik modeli kullanılarak Efficiency Measurement System (EMS) programında çözülmüştür. Uygulama sonucunda etkin ve etkin olmayan atölyeler tespit edilerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance measurement and evaluation of 2nd Air Supply and Maintenance Center Command Production Jobshops were studied using fuzzy TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) and data envelopment analysis (DEA) methods. Two models have been used in this application. In the first model, performance measurement and evaluation of jobshops has been performed by using the data between 2002 and 2006 with the DEA Method. Inputs of the first model are the number of personnel and operating unit cost of jobshop. The outputs are completion ratio of operations at the right time, labor capacity ratio used, quality adequacy score of jobshop. In the second model, After performing the Fuzzy TOPSIS analysis for the year of 2005 and 2006, this value has been used in DEA. The models has been solved out using output oriented BCC and super efficiency models in Efficiency Measurement System (EMS) program. At the end of the study, efficient and inefficient jobshop has been determined and results have been evaluated.