İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji okuryazarlık düzeyleri (Şanlıurfa ili örneği)
The levels of science and technology literacy of eighth grade students in elementary school (The example of Şanlıurfa)
  1. Tez No: 452179
  2. Yazar: EMİNE YILBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ GÜRBÜZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji okuryazarlık düzeylerini belirlemektir. Bu nedenle çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli ve nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2013-2014 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde Şanlıurfa il merkezinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı 147 ilköğretim okulunda bulunan 8. sınıf öğrencilerinin tamamı oluşturmaktadır. Araştırma evreninin tamamına ulaşmak mümkün olmadığından örneklem alma ve çalışma grubu yoluna gidilmiştir. Çalışmanın örneklemini, küme örnekleme yöntemiyle seçilen 18 okulun 8.sınıf şubelerinde bulunan öğrencilerden seçkisiz eleman örnekleme yoluyla seçilmiş 720 öğrenci, çalışma grubunu ise nicel araştırmanın örneklem grubundan amaçlı örneklemeyle gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 9 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından başarı testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu geliştirilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için bilgisayar paket programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the science and technology literacy levels of eighth grade students in elementary school. That's why, survey model of quantitative research methods and case study design of qualitative research methods were used in the study. The all 8th grade students in 147 elementary schools connected to Ministry of National Education; all of which locate in Şanlıurfa city centre in the second semester of 2013-2014 school year form the population of research. As it was not possible to reach all the population, sampling and study group was used. The sample of the study is composed of 720 students selected through random element sampling from 8th grades of cluster sampling method selected 18 schools; the study group is composed of 9 students who were selected on a volunteer basis through purposive sampling from sample group of quantitative research. With the purpose of gathering data; achievement test and semi-constructed interview questionnaire which have been developed by researcher in the research. Computer packet programs were used for statiscal analysis of obtained data.