An Expert system approach to concrete supervising and precast connections
Beton denetimi ve prefabrike birleşimlere uzman sistemlerle yaklaşım
  1. Tez No: 23269
  2. Yazar: ŞEREF TOPKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZ BETON DENETİMİ VE PREFABRİKE BİRLEŞİMLERE UZMAN SİSTEMLERLE YAKLAŞIM TOPKAYA, Sere-f Yüksek Lisans Tezi, inşaat Mühendisliği Bolumu Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Talat Birgönül Yardımcı Tez Yöneticisi Öğr. Gör. Yasemin Özdoğan Şubat" 1992, 145 sayfa Uzman sistemler dar bir alanda yoğun bilgi kullanan, bu alandaki problemleri verimli ve etkili şekilde çözen bilgisayar programlarıdır. Kişilerin uzman mantığını taklit eden bu programlar ; sembolik mantık, içgüdüsel bilgiler ve deneyim gibi araçlardan yararlanırlar. Gerçek uzmanlar gibi hata yapabilmelerinin yanı sıra hatalarından öğrenme kapasiteleri de vardır. Gerçek uzmanlara göre en büyük üstünlükleri kalıcı ve tutarlı olmaları ayrıca bilgi transferinin ucuz ve kolay olarak sağlanmasıdır. Uzman sistemler genelde; yorumlama, tahminde bulunma, teşhis, projelendirme, planlama ve eğitim sahalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Prefabrikasyon.5 inşaat mühendisliği literatüründe, betonarme yapı elemanların parçalar halinde sabit tesislerde üretilerek vşantiyelerde birleştirilme tekniğinin kullanıldığı ileri bir beton teknolojisidir. Prefabrike elemanlar siki bir kalite kontrolünden geçirilebilmekte, yüksek dayanımlı betonlar elde edilebilmekte, üretim süreci iklim koşullarından etkilenmemekte, montaj süresi kısa olmakta ve standart elemanların kullanımına imkan verilmesiyle de yapıda endüstrileşme sağlanmaktadır. Bu tezin amacı prefabrikasyon sektörünün de amacı olan. kaliteli beton üretiminin denetimini ve prekast birleşimler için secim kriterlerini uzman sistemler yardımıyla sağlamaktır. Anahtar Sözcükler : Uzman Sistemler, Beton, Beton Denetimi, Prefabrikasyon, Prekast Birleşimler Anabil im Dalı Sayısal Kodu s 624.03.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXPERT SYSTEM APPROACH TO CONCRETE SUPERVISING AND PRECAST CONNECTIONS TDPKAYA, Seref M.S. in Civil Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Talat Birgonul Co-Supervisor: Instructor Yasemin Osclogan February 1992, 145 pages Expert Systems are sophisticated computer programs that use intensive knowledge in a narrow problem area, and solve the problems in this area efficiently. Like real human experts these systems use symbolic logic and heuristics» They can make mistakes like real experts but have the capacity to learn from their mistakes. Their permanence, consistency, and the ease of transferring know ledge a.r& some of the surpassing points of expert systems than human experts. Expert systems are generally used in interpretation, prediction, diagnosis, design, planning and instruction. Prefabricaticn can be defined as the installation of structural concrete elements, in sites, which were produced in concrete factories. It is a contemporary way of building. Some of the advantages are improved concrete quality, not being affected by iiiweather conditions, short time for production and installation and the ease of being modularized. The purpose of this thesis is by making use of expert systems to obtain high quality concrete which is also a major goal of prefabrication and develop selection criteria for the precast connections» Key Words 5 Expert Systems, Concrete., Concrete Supervising, Prefabrication, Connections Science Code : 624.03.02 IV