Importance of ASC expression levels in the chemoresistance of human melanoma cell lines
Melanoma hücre hatlarında ASC proteini anlatım düzeyin kemo-direncin oluşumunda ki önemi
  1. Tez No: 232849
  2. Yazar: DAMLA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN ÖZÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ASC, PYRIN ve CARD birimleri bulunan bir adaptör proteindir. ASC'nin programlı hücre ölümünde ve içşel bağışıklık sisteminde görev aldığı belirlenmiştir. Bir yandan IL1 ? ve IL18 salınımlarını, kaspaz-1 aktivasyonu sayesinde gerçekleştirdiği kanıtlanmıştır. Diğer yandan ASC'nin protein anlatımının melanomalarda, kolon, prostat, göğüs, akciğer gibi kanser çeşitlerinde, promoter bölgesindeki metilasyon sonucu baskılandığı görülmüştür. ASC proteininin melanoma doku örneklerinin yüzde 62.5'inde ve hücre hatlarının yüzde 58.3'ünde baskılandığı bilinmektedir. Çoğu melanoma hücresinin, bilinen kemoterapi ilaçlarına ve radyasyona karşı direnç göstermesi, yeni etkili terapi yöntemlerinin geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmadaki amacımız ASC genini içermeyen melanoma hücrelerine, ASC geni aktarıldığında, kemo-direnç üzerindeki etkisini araştırmaktır. ASC, Mewo ve Skmel 19 melanoma hatlarına lentivirus yardımı ile transfer edilip, protein anlatımında devamlılık sağlanmıştır.GFP ve ASC enfekte olmuş hücrelere, doxorubisin, etoposit, dakarbazin gibi DNA ya hasar veren ilaçlar ya da TRAIL uygulanmıştır. Kısa vadeli canlılık testlerinde Skmel 19 hücrelerinde, ASC protein anlatımının doxorubisin ve etoposit'e karşı zayıf bir kemo-duyarlılık kazandırdığı tespit edilmiştir. TRAIL ile Mewo hücrelerinde daha güçlü bir etki gözlenmiştir. Daha da önemlisi, ASC içeren Mewo ve Skmel 19 hücrelerinin uzun vadeli testlerde koloni oluşturma özelliklerinin azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ASC (Apoptosis-associated speck like protein containing a CARD) is an adapter protein containing PYRIN and CARD interaction domains. ASC is implicated in apoptosis and innate immune signaling and is required for IL-1 ? and IL-18 processing via the activation of caspase 1. ASC protein expression is suppressed via methylation of its promoter regions in a high percentage of melanoma and other cancer types, including colorectal, prostate, lung, breast cancers and glioblastomas. ASC protein is absent or downregulated in 62.5 per cent of the melanoma tissue samples and in 58.3 per cent of the investigated melanoma cell lines. Most melanoma cells are highly resistant to widely used chemotherapeutic drugs, thus novel pathways and targets need to be investigated for the development of effective therapies. We aimed to clarify the role of ASC in increasing the chemo-sensitivity of melanoma cell lines, which lack its expression. ASC was re-introduced into two of these cell lines, MeWo and Skmel 19, using a lentiviral infection system, which establishes the stable expression of ASC. Control GFP vector- and ASC vector- infected cells were treated with DNA damaging drugs - doxorubicin, etoposide and dacarbazine and the death receptor ligand TRAIL. In short term viability assays we have found that ASC expression confers slight chemosensitization to doxorubicin (Skmel 19) and etoposide (Skmel 19). A more pronounced effect was observed with TRAIL in Mewo cells. More importantly, we found in long term assays that re-expression of ASC in Mewo and Skmel 19 dramatically decreased their colony forming capacity.