Garzın oil recovery by wag immiscible CO2 flooding
Su değişimli karışmayan karbondioksit gazı öteleme yöntemiyle garzın ham petrolünün üretimi
- Tez No: 23287
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER OKANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZ SU DE?İŞİMLİ KARIŞMAYAN KARBONDİOKSİT GAZI ÖTELEME YÖNTEMİYLE GARZAN HAM PETROLÜNÜN ÜRETİMİ Abdulmajid M.Shagan Yüksek Lisans Tezi, Petrol Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Ender OKANDAN Kasım, 1992 1 14 sayfa Bu çalışmada API gravitesi 24 olan Garzan ham petrolünün üretimi su değişimli karışmayan karbondioksit ötelemesi yöntemiyle ötelenmiş ve sonuçlar su ötelemesiyle elde edilen üretimle karşılaştırılmıştır. Bu çalışma karbondioksit ötelemesinin etkilerini test etmek amacıyla üç kısımda yapılmıştır. İlk olarak 1.5 gözenek hacmi saf su enjekte edilerek sıradan su ötelemesiyle elde edilen azami üretim belirlenmiştir. İkinci olarak 1:1 oranında üç değişik karbondioksit su değişimi denendi. Bunlardan elde edilen azami üretimler belirlenerek su ötelemesi sonuçlarıyla kıyaslandı.Son olarak anlık karbondioksit enjeksiyonunun etkisi kadar yüksek karbondioksit-su oranlarının etkileride belirlendi. Elde edilen sonuçlar karbondioksit ötelemesinin Garzan petrolünün üretimini geliştirmekte etkili olduğunu göstermiştir. Verinde petrolün % 86.4 lük üretimiyle en yüksek kurtarım iki karbondikoksit-su dönüşümü sırasında elde edilmiştir. Su ötelemesiyle karşılaştırıldığında karbondioksit ötelemesinin mobilite oranında da bir gelişme sağladığı gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Su Değişimli Gaz, Karışmayan Karbondioksit Ötelemesi, Karbondioksit-Su Oram. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 617.01.01 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GARZAN OIL RECOVERY BY WAG IMMISCIBLE C02 FLOODING Abdulmajid M.Shagan M.S.in Petroleum Engineering Supervisor : Prof.Dr.Ender OKANDAN November, 1992, 1 14 pages In this study the recovery of 24 API gravity Garzan oil by WAG immiscible carbon dioxide displacement was investigated, and compared to recovery by conventional waterflooding. In order to test the effect of carbon dioxide displacement on Garzan oil recovery, this study was undertaken in three parts. First, a conventional waterfooding was conducted by the injection of 1.5 PV distilled water, and the ultimate oil recovery was determimed. Secondly, three different C02~water cycles at 1:1 ratios were tested, their ultimate oil recoveries were determined and compared to oil recovery by conventional iiiwaterflooding. Finally, the effect of a higher C02~water ratio as well as the effect of simultaneous CO2 injection on ultimate oil recovery was investigated. The results obtained showed, that carbon dioxide displacement was effective in the improvement of Garzan oil recovery. A maximum oil recovery of 86.4 % Original Oil In Place (OOIP) was achieved during the two C02~water cycles. An improvement in mobility ratio during carbon dioxide flooding was also observed, as compared to the conventional waterflooding. Key Words Water Alternating Gas (WAG), Immiscible CO2 Flooding, C02~Water ratio Garzan Oil Science code 617.01.01 IV