Anadolu mandası dışkılarından enterokok türlerinin izolasyonu ve antibiyotik dirençliliklerinin tespiti
Isolation of enterococci species from anatolian buffaloes and determination of antibiotic resistances
  1. Tez No: 478100
  2. Yazar: SEZEN AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR GÜLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Enterokoklar normal sindirim sistemi florasında bulunmakla birlikte, özellikle Enterococcus faecalis ve E. faecium gibi türlerin, insan ve çok sayıda hayvan türünde bazı önemli enfeksiyonlara yol açtıkları belirlenmiştir. Mandaların diğer hayvanlarda olduğu gibi bazı hastalıkların duyarlı hayvan popülasyonlarına ve insanlara bulaştırılmasında rol oynadıkları ortaya konulmuştur. Materyal ve Metot: Bu çalışmada Samsun ili ve ilçelerinde yetiştiriciliği yapılan Anadolu Mandalarına ait 1000 dışkı örneği Enterokok türleri yönünden incelendi. Örneklerden Enterokok türlerinin izolasyonu için selektif zenginleştirme standart kültürel metodu kullanıldı. Bulgular: Dışkı örneklerinin 100'ünden (%10) E. faecalis, 92'sinden (%9,2) E. faecium, 48'inden (%4,8) E. hirae ve 32'sinden (%3,2) da E. durans olmak üzere, toplam 272 (%27,2) Enterokok izole ve identifiye edildi. İzole edilen suşlar vankomisin ve teikoplanine %2,9, trimetofrin-sülfamethaksole %3,7, ampisiline %5,1, penisiline %7,4, sefoperazone %8,8, basitrasine %15,4, streptomisine %19,9, amikasin ve gentamisine %20,6, tetrasikline %26,5 ve eritromisine %33,8 oranında dirençli bulundu. Sonuç: İzole edilen 272 Enterokok suşunun 126'sında (%46,3) iki ve daha fazla antibiyotiğe direnç tespit edilmesi, çoğul antibiyotik dirençliliği açısından önemli olarak değerlendirildi. Bu araştırma ile bölgemizde ilk kez Anadolu Mandalarından sağlanan dışkı örnekleri Enterokok türleri açısından incelendi. Yüksek lisans tez çalışması olarak yürütülen araştırmadan elde edilen verilerin, yöremizde yapılacak benzer çalışmalara kaynak teşkil edebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim:Although enterococci found in the normal gastrointestinal flora, especially species such as Enterococcus faecalis and E. faecium, led to some important infections in people and a large number of animals. Buffaloes as in other animals have been demonstrated to play a role in certain diseases transmitted to susceptible animals and human populations. Material and Method: In this study, 1000 fecal samples collected from Anatolian Buffaloes in breeding Samsun and around were examined for Enterococcus species. Selective enrichment standard cultural methods were used for isolation of Enterococcus species from samples. Results:In total 272 (27.2%) Enterococcus including 100 (10%) E. faecalis, 92 (9.2%) E. faecium, 48 (4.8%) E. hirae and 32 (3.2%) E. durans were isolated and identified from fecal samples. The isolated strains were found to be resistance to vancomycin and teicoplanin 2.9%, trimethoprim+sulfamethoxazole 3.7%, ampicillin 5.1%, penicillin 7.4%, cefoperazone 8.8%, bacitracin 15.4%, streptomycin 19.9%, amicasin and gentamicin 20.6%, tetracycline 26.5% and erythromycin 33.8%. Conclusion:Of 272 Enterococcus strains in 126 (46.3%) detecting resistance to two or more antibiotics was considered significant in terms of multiple antibiotic resistance. Fecal samples obtained from Anatolian Buffaloes were examined first time in our region respect to Enterococcus species. We concluded that the data obtained research carried out at the master thesis study can constitute a resource to similar studies in our region.