Multi vitamin mineral kombinasyon tabletlerde demirin çözünme hızının indüktif eşleşmiş plazma ile belirlenmesi
Determination of solubility rate of iron in multi vitamin mineral combination tablets by inductively coupled plasma
- Tez No: 232976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN CANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Multivitamin mineral kombinasyonu elementlerinden Demir'in vücut içinde değişik ortamlardaki çözünürlüğü ve çözünme hızı davranışı incelenmiştir. Öncelikle bu tür ürünlerde kullanılan Demir'in Sülfat bileşiğinin değişik pH'larda çözünürlüğün araştırılması yapılmıştır. Bu çalışma için seçilen çalışma ph'ları pH 1, pH 4, pH 6,8'dir. Analizler sonucunda Amerikan Farmakopesi'nin de önerdiği çalışma pH'sı olan pH1'de çözünmenin en yüksek derecede olduğu kanıtlanmıştır. Farmakope bilgisi ile piyasadan seçilen ve içindeki Demir miktarı prospektüsünde belirtilen bir multivitamin tabletin 12'li çapraz çözünme hızı profili gerçekleştirilmiştir. pH1 (0,1N HCl; 900ml ; 75 RPM; 37±0.50C; aparat no : 2 ile) ve belirtilen şartlarda 5, 10, 15, 20, 30, 45, 60.dakikalarda numunelemeleri yapılarak ICP ile % çözünme miktarlarının 1 saat sonunda farmakope limiti olan (Q değeri) %75'in üzerinde olduğu belirlenmiştir. Analiz değerlerinin serbest bırakma limiti olan (Q+5)'den bile fazla olduğu gözlemlenmiştir. Demir çözünme hızı tayininde kullanılan ICP yöntemin doğruluğunu kanıtlamak için de validasyonu yapılmıştır. Bu çerçevede metot doğrulama paramatreleri olan seçicilik, doğrusallık, doğruluk, kesinlik, tekrarlanabilirlik çalışmaları metoda uygulanmış ve validasyon kriterlerini sağladığı analitik bulgularla desteklenmiştir.Anahtar Kelimeler : Demir, İndüktif Eşleşmiş Plazma, Çözünme hızı; Metot geçerliliği.
Özet (Çeviri)
In vitro solubility and dissolution profile of Iron , one of the elenemts in Multivitamin Mineral combinations, is investigated in three different mediums. The solubility of Ferrum Sulphate, especially used in Multivitamin Mineral products, is investigated in different pH values. The pH values chosen for this study are pH:1, pH:4, pH:6.8. Analysis proved that the solubility in pH:1, recommended by USP as studying Ph value, has the highist value. The 12 cross-dissolution profile of Multivitamin Mineral Tablets chosen from market by Pharmacopeaur knowledge, whose Iron content is given in their prospectuse is studied. The samples are analized by ICP under the conditions of pH :1 (0.1M HCl ; 900ml ; 75RPM ; 37.0±0.50C ; with aparatus no:2) and at the times of 5, 10, 15, 20, 30, 45, 60th minutes. The solubility percent at the end of the one hour is found higher than the pharmacopeaur limit (Q value) of %75. It is observed to be even higher than the release limit of (Q+5). The ICP method used in Iron dissolution profile is validated to prove the method is accurate. The validation parameters such as specifity, linearity, accuracy, precision, repeatability studies are applied on the method and by analitical data it is found that the method satisfied the validation criterias.Key Word : Iron, ICP, Dissolution Profile, Inductif Couple Plazma, Method validation