Farklı ticari yemlerle beslemenin gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansına, balık eti bileşimine ve yağ asitleri profiline etkisi
Effects of different commercial feeds on the rainbow trout?s (Oncorhynchus mykiss) growth, meat composition and fatty acids profile
- Tez No: 233181
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KOLSARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada 88.15±2.38 g ağırlığa ulaşmış gökkuşağı alabalıkları materyal olarak kullanılmıştır. On haftalık besleme döneminde üretim teknolojileri ve içerikleri farklı olan üç tip ticari yem ile [pelet (C), ekstrude (B), ekspanded (A)] beslenmiştir. Alabalıklar temizlenip gerekli ölçümleri yapılarak büyüme performansı, kondüsyon faktörü (KF), viscerosomatik indeks (VSI), hepatosomatik indeks (HSI) ve fileto verimi (FV) hesaplanmış, kimyasal analizleri; pH, nem, yağ, kolesterol, toplam uçucu bazik-azot (TVB-N), tiyobarbutirik asit (TBA), serbest yağ asitliği (SYA) ve yağ asitleri dağılımı yapılmıştır. Bu işlemlerden sonra filetolar bireysel hızlı dondurucuda (IQF) -40oC'de tutularak dondurulmuş ve daha sonra -18 oC'lik derin dondurucuda depolanmıştır. Örneklerin 6 aylık donmuş depolama sürecinde 1'er aylık periyotlarda kimyasal (pH, TVB-N, TBA, serbest yağ asitliği ve yağ asitleri dağılımı) değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, rainbow trout attained the weight of 88.15±2.38 g were used as material. The rainbow trout were fed with three different types of commercial feeds [pelet (C), extrude (B), expanded (A)] which has different production technology and composition for a feeding period of ten weeks. At the end of the feeding period trout were de-boned and the growth performance, condition factor (CF), viscerosomatic index (VSI), hepatosomatic index (HSI) and fillet yield (FY) were measured and chemical analyses; pH, humidity, dry substances, fat, cholesterol, total volatile basic nitrogen (TVB-N), thiobarbyturic acid (TBA), free fat acidity and distribution of fatty acids were conducted. The trout fillets were frozen in an individual quick freezer (IQF) at -40oC and stored at -18oC in a deep-freezer. Chemical (pH, TVB-N, TBA, free fat acidity and distribution of fatty acids) changes in the samples were examined in every one-month during a 6-month frozen storage period. Furthermore, the samples were exposed to sensory analyses by a 7 member panel in each month of the storage.Results from the study indicated that the differences among the groups fed with different commercial feeds were insignificant (p>0.05) in term of FY %, and significant in terms of CF values that were observed to be lower in the group fed on C, VSI % and HSI % values. Additionally, the group fed on C, having relatively lower crude fat and metabolic energy, when compared to other groups. The distribution of fatty acids in the groups fed on A, B and C were respectively as follows: 23.78 %, 24.49 % and 26.71 % for saturated; 33.89 %, 41.10 %, and 38.80 % for monounsaturated; and 37.20 %, 34.44 % and 37.52 % for polyunsaturated fatty acids. The levels of eicosapentanoic acid (EPA) and docosahexanoik acid (DHA), which are very beneficial for health, were found to be higher (EPA 2.40 % and DHA 10.27 %) in the group fed on B in comparison to other experimental groups. The fatty acid profile of the rainbow trout fillets did not reflect the fatty acid profile of the diets. Antioxidants had a significant effect on the stability of fatty acids.