Fuzzy topolojik uzaylarında homotopi gruplarının karakterizasyonu
Chracterization of homotopy groups on fuzzy topological spaces
- Tez No: 233230
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde fuzzy topolojik kavramlar üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde fuzzy eğri ve fuzzy homotopi kavramı tarif edilerek bir fuzzy topolojik uzayın esas grubu oluşturulmuştur. Beşinci bölümde ise bir fuzzy topolojik uzayın esas grubu ile ilgili karakterizasyonlar verilmiştir.Anahtar Kelimeler : fuzzy cümle, fuzzy topolojik uzay, fuzzy irtibatlılık, fuzzy eğri,homotopi, fuzzy homotopi, homotopi grubu
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five parts. The first part was reserved for the introduction. In the second part the basic definitions were given. In the third part, fuzzy topological concepts were studied. In the fourth part the fundamental group of a fuzzy topological space was formed by defining fuzzy path and fuzzy homotopy. Finally in the fifth part the characterizations about the fundamental group of a fuzzy topological space were given.Key Words : fuzzy set, fuzzy topological space, fuzzy connectivity, fuzzy path, homotopy, homotopy group