Kastamonu ili (Merkez) atmosferik polen ve sporları ve bunların meteorolojik faktörlerle değişimi (Ocak 2006- Aralık 2007)
The concentration of atmospheric pollen and spores of Kastamonu province (Central Region) and effects of meteorological factors on this concentration (Jenuary 2006-December 2007)
- Tez No: 233367
- Danışmanlar: PROF. DR. N. MÜNEVVER PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmada, Kastamonu atmosferi polen ve sporları Ocak 2006-Aralık 2007 tarihinekadar Burkard tuzağı ile toplanmıştır. İki yıllık periyod içinde atmosferde bulunanpolenlerin ve sporların ait oldukları bitki taksonları saptanmıştır. Polenlerin vesporların, Kastamonu atmosferindeki miktarları ve polinizasyon dönemleri tespitedilmiştir. Kastamonu ili merkez ve çevre bitkileri toplanmış, teşhis edilmiş ve alerjenetkileri belirlenmiştir. Allerjik polenlerin ve sporların fotoğrafları çekilmiştir. 2006yılına ait preparatlarda 43 taksona ait 154.781 polen/ m3 tespit edilmiştir. Aynı yıl 34taksona ait toplam 290.775 spor/m3 belirlenmiştir. 2007 yılında 46 taksona ait toplam138.746 polen/m3 sayılmıştır. Aynı yıl 33 taksona ait toplam 578.815 spor/m3 tespitedilmiştir. Cupressaceae/Taxaceae, Pinaceae, Betula, Quercus, Carpinus, Fagus,Asteraceae ve Chenopodiaceae polenleri atmosferde dominant olarak bulunmuştur.Cladosporium, Alternaria, Leptosphaeria, Pleospora, Ustilago ve Fusarium sporları iseatmosferde dominant olarak saptanmıştır. Her taksonun 1 m3 havadaki polen ve spormiktarlarının günlük, haftalık ve aylık değerleri çizelgeler halinde verilmiştir. Eldeedilen verilerin meteorolojik faktörlerle olan bağlantısı araştırılmıştır. Bu verilerkullanılarak Kastamonu iline ait polen ve spor takvimi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, pollen and spore grains of the Kastamonu atmosphere were collectedusing a Burkard trap from January 2006 to December 2007. Plant taxa of pollen grainswere identified during two years period. Quantities and dispersal period of the pollensand spores in the Kastamonu atmosphere were determined. Plants of Kastamonu citycenter and its environment were collected and identified, and also allergenic impacts ofthese plants were investigated. A total of 154.781 pollens/m3 beloning to 43 taxa wereobserved during 2006. A total of 290.775 spores/m3 belonging 34 taxa were determinedin the same year. A total of 138.746 pollens/m3 belonging to 46 taxa were observedduring 2007. A total of 578.815 spores/m3 belonging 33 taxa were determined in thisyear. Pollen grains of Cupressaceae/Taxaceae, Pinaceae, Betula, Quercus, Carpinus,Fagus, Asteraceae and Chenopodiaceae were found as dominant pollen types in theKastamonu atmosphere. Spore grains of Cladosporium, Alternaria, Leptosphaeria,Pleospora, Ustilago and Fusarium were found as dominant spore types. Daily, weeklyand montly quantities of pollen and spore grains of each taxon within the 1 m3 of theKastamonu atmosphere were shown in tables. The relations of these data withmeteorological parameters were investigated. The pollen and spore calenders ofKastamonu were perpared using the data.