Characterization and genetical analysis of thermus isolates from Kızılcahamam
Kızılcahamam'dan izole edilen thermus suşlarının karakterizasyon ve genetik analizi
  1. Tez No: 23371
  2. Yazar: ÜNSAL KUŞCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kızılcahamam yöresindeki iki sıcak su kaynağından terraofilik bakteri suşları izole edilmiştir. Çalışmalarımızda UN 42 olarak isimlendirilen bir izolat yoğun olarak araştırılmıştır. Bu izolatın Thermus genusuna ait olduğu gösterilmiştir. Bu mikroorganizmalarda bazı ilginç özellikler bulma yolunda yapılan bir dizi deney sonucunda UN 42 kolonilerinde bakteriyosin benzeri aktiviteye rastlanmıştır. Bu mikroorganizmanın birçok metal iyonuna karşı duyarlılık gösterdiği halde O.İM kurşun iyonuna duyarsız olduğu bulunmuştur. UN 42 susunun genetik analizi yapılmıştır. DNA'nın G+C miktarı belirlenip, işlevi bilinmeyen plazmidler elektroforez yöntemi ile gösterilmiştir. Plaznid elimine etme deneylerinin sonucunda, UN 42 *nin ağır plazmidinin çökelme fenotipi ile bağlantılı olduğu gösterilmiştir. Son olarak izolatların taksonomîk durumları tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Thermüs, izolasyon ve Karakterizasyon, Bakteriyosrln Üretimi, Plazmid El iminasyonu.
Özet (Çeviri)
Strains of extremely thermophilic bacteria have been isolated f rom two höt springs in Kızılcahamam, Turkey (Türkiye). During the course of the studies öne of the isolates, designated as UN 42, uas extensively studied. it was shown that it is an extreme thermophile f rom the genus Thermus. in a set of experiments intended to find some unique properties to this particular kind of microorganism, bacteriocinlike activity by UN 42 colonies was detected. This microorganism was found to be resistant to O.İM of lead, while it shows a spectrum of sensitivity toward many metal ions at the same concentration. Genetical analysis of strain UN 42 was carried out. G + C content of DNA was determined and cryptic plasmids were displayed electrophoretical l y. Resufts af curing experiments have shown that the largest plasmid of UN 42 is associated with aggregation phenotype. Finally, current taxonomical status of the isolates were discussed. Keywords : Thermus. Isolation and Characterization, Bacteriocin Production, Plasmid Curing.