Genelleştirilmiş Meyer-König ve Zeller operatörlerinin istatistiksel yaklaşımı
Statistical approximation by generalized Meyer-König and Zeller type operators
  1. Tez No: 233716
  2. Yazar: NURSEL ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE GÜL İNCE İLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, pozitif lineer opeatörler,süreklilik modülü,Peetre K-fonksiyoneli,Lipschitz sınıfı,istatistiksel yakınsaklık ve A-istatistiksel yakınsaklık kavramları tanıtılıp bunlara ilişkin bazı bilinen sonuçlara yer verilmiştir.Üçüncü bölümde pozitif lineer operatör dizileri için reel sayıların keyfi bir aralığı üzerinde A-istatistiksel yakınsaklık kullanılarak genel bir Korovkin tipi yaklaşım teoremi verilmiştir.Dördüncü bölümde,Agratini operatörleri incelendikten sonra,A-istatistiksel yakınsaklık kullanılarak bu operatörlerin yaklaşım özellikleri incelenmiştir.Beşinci bölümde,Agratini operatörlerinin Kantorovich tipli genellemesi verilerek bu operatörlerin istatistiksel yakınsaklığı ve A-istatistiksel yakınsama hızları hesaplanmıştır.Altıncı bölümde, bilinen operatörlerin integral tipli genellemelerini içeren pozitif lineer operatörler dizisinin genel hali ifade edilip,A-istatistiksel yakınsaklık kullanılarak bu operatörlerin istatistiksel yakınsaklığı,istatistiksel yakınsama hızları ve r-inci basamaktan genelleştirilmesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters.The first chapter has been devoted to the introductions.In the second chapter,the concepts of positive linear operators,modulus of continuity.Peetre's K-functional,Lipschitz class,statistical convergence and A-statistical convergence have been recalled and some known results concerning them have also been considered.In the third chapter,using A-statistical convergence,Korovkin type approximation theorem for positive linear operators have been given an arbitrary interval I of IR.In the fourth chapter, A Kantorovich type generalization of Agratini's operators have been introduced and using A-statistical convergence,the approximation properties of Agratini's operators have been studied.In the fifth chapter,A Kantorovich type generalization of Agratini's operators and a statistical approximation result for these operators have been given.Also, the rates of A-statistical approximation for the operators have been investigated.In the sixth chapter, Korovkin type theorems for a general sequence of positive linear operators including many integral type generalizations of well known operators via the concept of statistical convergence.