Farklı türden nötrosofik dizi uzaylarının incelenmesi
Investigation of different types of neutrosophic sequencespaces
  1. Tez No: 946044
  2. Yazar: RÜMEYSA AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışması, matematiksel analizde önemli bir alan olan nötrosofik bulanık metrik uzay kavramının genişletilmesi ve derinlemesine incelenmesi üzerine odaklanmaktadır. Nötrosofik metrik uzaylar, geleneksel metrik uzay kavramlarının belirsizlik ve belirsizliklerle başa çıkma yeteneklerini artıran önemli bir matematiksel yapıdır. Bu bağlamda, çalışmanın temel hedeflerinden biri, nötrosofik genelleştirilmiş bulanık metrik uzay kavramını tanımlamak ve bu kavramın matematiksel özelliklerini ayrıntılı bir şekilde incelemektir. Bu adım, literatürde ki mevcut tanımlamaları ele alarak kavramın daha geniş bir çerçevede anlaşılmasını sağlayacak ve nötrosofik metrik uzayların teorik temelini güçlendirecektir. Çalışmanın bir diğer önemli amacı, nötrosofik bulanık G-metrik uzay kavramını geliştirmek ve bu kavramın örneklerle açıklanmasını sağlamaktır. Nötrosofik bulanık G-metrik uzaylar, belirsizliklerin ve belirsizliklerin matematiksel analizini daha iyi yapmamıza olanak tanıyan önemli bir yapıdır. Bu çalışma, nötrosofik bulanık G-metrik uzayların pratik uygulamalarını daha iyi anlamamıza yardımcı olacak ve bu alandaki araştırmalara yeni bir bakış açısı getirecektir. Üçüncü olarak, bu tez, yeni uzaydaki dizilerin istatistiksel özelliklerinin araştırılmasını ve istatistiksel yakınsama, istatistiksel limit ve yığılma noktaları gibi temel kavramların açıklanmasını hedeflemektedir. Nötrosofik metrik uzaylar, istatistiksel analiz için yeni bir çerçeve sunarak bu alandaki araştırmaları zenginleştirebilir. Bu adım, nötrosofik metrik uzayların istatistiksel özelliklerini daha iyi anlamamıza ve analiz etmemize olanak sağlayacaktır. Son olarak, çalışmanın hedefleri arasında ilgili teoremlerin belirlenmesi ve bu teoremleri destekleyen uygun örneklerin sunulması bulunmaktadır. Bu adım, tezin kuramsal temelini oluşturacak ve nötrosofik metrik uzaylarla ilgili yapılan matematiksel çıkarımların güvenilirliğini sağlayacaktır. Bu hedefler doğrultusunda, çalışma, nötrosofik bulanık metrik uzay kavramının genelleştirilmesi ve istatistiksel özelliklerinin incelenmesiyle ilgili detaylı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the extension and thorough examination of the concept of neutrosophic fuzzy metric spaces, which is an important area in mathematical analysis. Neutrosophic metric spaces constitute a significant mathematical structure that enhances the ability to deal with uncertainties and ambiguities inherent in traditional metric space concepts. In this context, one of the main objectives of the study is to define and extensively investigate the concept of neutrosophic generalized fuzzy metric spaces. This step will facilitate a broader understanding of the concept by addressing existing definitions in the literature and strengthen the theoretical foundation of neutrosophic metric spaces This thesis focuses on the extension and thorough examination of the concept of neutrosophic fuzzy metric spaces, which is an important area in mathematical analysis. Neutrosophic metric spaces constitute a significant mathematical structure that enhances the ability to deal with uncertainties and ambiguities inherent in traditional metric space concepts. In this context, one of the main objectives of the study is to define and extensively investigate the concept of neutrosophic generalized fuzzy metric spaces. This step will facilitate a broader understanding of the concept by addressing existing definitions in the literature and strengthen the theoretical foundation of neutrosophic metric spaces. Another important aim of the study is to develop the concept of neutrosophic fuzzy G-metric spaces and elucidate this concept with examples. Neutrosophic fuzzy G-metric spaces represent a crucial structure that enables better mathematical analysis of uncertainties and ambiguities. This research will contribute to a deeper understanding of practical applications of neutrosophic fuzzy G-metric spaces and offer a novel perspective to research in this field. Furthermore, this thesis aims to explore the statistical properties of sequences in the new space and explain fundamental concepts such as statistical convergence, statistical limits, and accumulation points. Neutrosophic metric spaces offer a new framework for statistical analysis, enriching research in this area. This step will facilitate a better understanding and analysis of the statistical properties of neutrosophic metric spaces. Lastly, the study aims to identify relevant theorems and provide appropriate examples to support these theorems. This endeavor will establish the theoretical foundation of the thesis and ensure the reliability of mathematical deductions related to neutrosophic metric spaces. In line with these objectives, the study aims to present a detailed analysis of the generalization of neutrosophic fuzzy metric spaces and the examination of their statistical properties.