Ankara metropoliten alanında imalat sanayi firmalarının yer değiştirme süreci ve özellikleri: Ampirik bir çalışma
Relocation process and its characteristic in manufacturing industry firms in Ankara metropolitan area: An empirical study
  1. Tez No: 233749
  2. Yazar: MERYEM BOSTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ERDOĞANARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sanayi coğrafyası literatüründeki tartışmalar, yeni teknolojilerin ve üretim dinamiklerinin sonucu olarak sanayinin yeniden yapılanması üzerine yoğunlaşmaktadır. Sanayinin yeniden yapılanmasının mekansal yansıması olarak sanayin yer değiştirmesi konusuna artan bir ilgi söz konusudur.Bu çalışma son dönemde artan ilgiye paralel olarak, Ankara imalat sanayinin yer değiştirme davranışları üzerine odaklanmaktadır. Özellikle mekansal yer değiştirmeye ilişkin davranışın hangi faktörlerle etkileşim içinde şekillendiğini ve bu süreçte planlamanın rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak Ankara Metropoliten Alan sınırı içinde 1988-2007 döneminde Ankara Sanayi Odasına üye olan firmalardan yer değiştiren firmalara ilişkin bilgiler toplanmış ve firma görüşmeleri yapılmıştır.Çalışma sonucunda, Ankara Metropoliten Alanında yer değiştiren firmaların kapsamlı desantralizasyon süreci yaşamadıkları, metropoliten alan içinde kısa mesafeli hareket ettikleri görülmüştür. Bu süreçte, kamu öncülüğünde gerçekleştirilen sanayi planları aracılığıyla firmaların kentin merkezinden, kent merkezi çevresine ve kent çeperine doğru birlikte hareket ederek yer değiştirme eğiliminin ağırlık kazandığı saptanmıştır.Kısacası, Ankara özelinde elde edilen bulgularla sanayinin mekansal hareketliliğe yönelik tespitler yer değiştirmenin ağırlıkla firmaların kendi içsel dinamikleriyle değil planlamanın etkisiyle gerçekleştiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The debates in the literature of industrial geography have been concentrated on industrial restructuring as an outcome of new technologies and production dynamics. There has been a growing concern at the issue of industrial relocation as a spatial reflection of this restructuring process.This research, parallel to the increasing interest in last decades, focuses on relocating behaviours of manufacturing industry. Working on such a frame aims at showing what types of factors interconnected with behaviours of industrial location mobility and what is the role of planning in this locational behaviour. To reach this aim, information on the relocated firms in Ankara Metropolitan Area which are the members of Ankara Chamber of Industry in the period of 1988-2007 is collected and the representatives of the firms are interviewed.The research findings show that the relocated firms did not experience an extensive decentralization and that they moved to proximal locations within the metropolitan area. In this process, it is observed that the firms mostly moved from the city center to the periphery of the city center and to the city fringe only with the industry development plans prepared by government institutions.In summary, the result shows that firms experienced relocation not with in their own iner dynamics but with plan enforcements.