Filtreli dinamik kompanzasyon
Dynamic compensation with filter
  1. Tez No: 233755
  2. Yazar: OĞUZHAN ÖZSÜREKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezin amacı hızlı değişen yüklerde, reaktif güç ihtiyacını karşılayabilmek için kullanılan dinamik kompanzasyonu incelemek, faydalarını iki ayrı örnek sistem üzerinde açıklamak ve sonuçları bilgisayar ortamında kurulan model ile karşılaştırmaktır. Ayrıca bu tez ile harmoniklerin elektrik tesisleri üzerindeki zararlı etkileri irdelenecek ve bu etkilerin filtre yöntemiyle azaltılması açıklanacaktır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun yayımlamış olduğu 20.06.2007 tarih, 26558 sayılı Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. Maddesi uyarınca, kurulu gücü 50 kVA ve üzerinde olan tesisler, çektikleri aktif enerji miktarının %20' sini aşan şekilde endüktif reaktif enerji tüketmeleri veya aktif enerji miktarının %15' ini aşan şekilde, sisteme kapasitif reaktif enerji vermeleri halinde, reaktif enerji bedeli ödemekle yükümlü tutulmuşlardır. İhtiyaç duyulan reaktif enerjinin izin verilen sınırlar içerisinde şebekeden sağlanması için kullanılan kompanzasyon sistemlerinde, çoğunlukla elektromekanik anahtarlama elemanları kullanılmaktadır. Statik kompanzasyon sistemleri olarak adlandırılan bu sistemler, anahtarlama elemanlarının, gerek tepki sürelerinin yavaş olması, gerekse anahtarlama sayılarının sınırlı olması nedeniyle, hızlı değişen yükler için yetersiz kalmaktadırlar. Bu sorunun çözümü için geliştirilen filtreli dinamik kompanzasyon sistemleri ile reaktif güç ihtiyacı gerçek zamanlı olarak belirlenerek, öngörülen sınırlar içerisinde, çok daha hızlı olarak karşılanmakta ve harmoniklerin sistem üzerindeki zararlı etkileri azaltılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are to examine the dynamic compensation used to compensate reactive power consumption for fast changing loads, to explain advantages with two modeling and compare the results with the model set on computer program. This study also determines the harmful effect of harmonics on electric facilities and decreases these effects by filter method. According to the first clause of dated 06.20.2007 with number 26558 regulation in accordance with electric market customer service, enterprises has current power more than or equal to 50 kVA must pay reactive energy fee in the case that they consume the inductive reactive energy more than 20% of pullet active energy or give to the system capacitive reactive energy more than 15% of active energy. Electromechanical switches are commonly used for supporting sufficient reactive energy in compensation systems. These conventional compensation systems called static compensation are unable to cope with rapid loads due to the fact that their slow reaction time and limited switching operations. To overcome this problem, dynamic compensation systems are designed and by means of these systems, reactive energy necessities are determined in real time and compansated very fast with decreasing the harmful effect of harmonics of the system.