Fırçasız da jeneratörü kullanan düşük güçlü bir rüzgar türbininin gerçekleştirilmesi
A low power wind turbine implementation used brushless DC jenerator
- Tez No: 233832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TİMUR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Enerji talebindeki artış ve hammadde sıkıntısı nedeniyle tüm dünyada, mevcut potansiyelleri en iyi ve verimli şekilde kullanmak büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle şimdiye kadar, çevre dostu olan ve havadan elektrik enerjisi üreten rüzgar türbinlerinin farklı konfigürasyonları üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, bu konfigürasyonlardan nüvesiz statorlu eksenel akılı sürekli mıknatıslı bir rüzgar türbininin prototipi gerçekleştirilmiştir. Kırsal kesimlerde kullanılmak üzere oluşturulan basit yapılı, düşük güçlü bu jeneratörün aynı ölçü ve özelliklerinde 3 boyutlu modeli, Sonlu Elemanlar Yöntemini kullanan bir paket programda oluşturulmuştur. Sonlu Elemanlar yöntemi ve deneysel çalışmaların sonuçları, farklı hız değerlerinde, yüklü ve yüksüz durumlarda incelenmiş ve oluşturulan modelin gerçeğe çok yakın sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of the tremendous increase in energy demand and shortage of raw materials, efficient use energy of sources have become extremely important. Wind energy is one of the most available renewable energy sources and various wind turbine configurations have been studied to obtain electrical energy from wind in the most effective way. An axial flux, coreless stator, permanent magnet brushless motor have been implemented in this thesis. The simple structure of the prototype machine makes it proper for rural applications. 3-D model of the generator has been analyzed by finite element method. Results obtained from the model and experimental work at different power and speed operations have been compared and found in very good approximation.