GSM şebekelerinde frekans planlamasının veri füzyonu ile gerçekleştirilmesi
Implementation of frequency planning using data fusion for GSM network
  1. Tez No: 233838
  2. Yazar: SERDAR BİROĞUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ELMAS, YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Teknik Eğitim, Science and Technology, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Karmaşık bir sistem yapısına sahip olan GSM (Global System for Mobile) teknolojisinin kurulması, işletmeye alınması, yönetilmesi zor bir süreçtir. Kaynakların kısıtlı olması sebebiyle ağ yönetimi ve optimizasyonu kritik hale gelen ekonomik bir faktördür. GSM baz istasyonu ağ yapısının çok büyük olduğundan her bir hücrede kaç tane frekans kanalının kullanılacağı ve hangi hücrelerde hangi frekansların kullanılacağı sorusu cevaplandırılmalıdır. Bu sorudan yola çıkarak aynı kanal ve bitişik kanal girişimi, devretme işlemi göz önüne alınarak frekansların kullanım modelinin kararı verilmelidir. Bu işlem aynı zamanda uzun vadede kapasitenin gelişimini tahmin etmek ve sistem kalitesini arttırmak içinde zorlayıcı bir faktördür. Bu çalışmada, GSM şebekesi baz istasyonlarının yayın kontrol kanalı (BCCH, Broadcast Control Channael) frekans planlaması veri füzyonu işlemi ile birlikte genetik algoritma kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a hard process to set up, manage, and conduct the technology of GSM (Global System for Mobile) which has a complicated system. Network management and optimization is an economic factor having a significant role because of limited sources. Since the large network structure of base station, the question that is how many frequency channel and which frequency will be used in each cell should be responded. The usage model of frequencies should be decided by considering co-channel and adjacent channel interference and the process of handover based on this question. This is also is a compulsive factor for prediction of capacity evolution and to increase quality of system in the long term. In this study, frequency planning of broadcast control channel of GSM network base stations has been implemented using data fusion with genetic algorithm.