Klasik ve modern döşeme tekniklerinin performans özellikleri
Performance properties of classical and modern upholstery techniques
- Tez No: 233858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT DÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Technical Education, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, klasik ve modern döşeme malzeme ve teknikleriyle hazırlanmış olan sandalye oturma elemanlarının performans özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla; hazırlanan döşeme çerçevelerine kolan üzerine aplet döşeme (KAD), helezoni yaylı aplet döşeme (HAD), zikzak yaylı aplet döşeme (ZAD), kolan üzerine duvarsız kauçuklu döşeme (KDSKD), yay üzerine duvarsız kauçuklu döşeme (YDSKD), kolan üzerine duvarlı kauçuklu döşeme (KDLKD), yay üzerine duvarlı kauçuklu döşeme (YDLKD) ve yaylı pikeli döşeme (YPD) teknikleri uygulanarak 8 tip oturma yeri elemanı örneği hazırlanmıştır. Hazırlanan deney örnekleri FNAE 80-214 standardında belirtilen esaslara göre oturma yeri sağlamlık deneyi uygulanarak test edilmiş ve çökme miktarları (deformasyon) belirlenmiştir. En küçük kareler yöntemiyle regresyon analizleri yapılarak yük-deformasyon ilişkileri tanımlanmış ve katsayılar belirlenmiştir. Sonuç olarak deformasyon miktarı; en az yaylı pikeli döşemelerde, en fazla ise kolan üzerine aplet döşemelerde elde edilmiştir. Buna göre modern döşemelerin, klasik döşemelere göre daha iyi performans gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of performance properties of seating elements prepared with classical and modern upholstery material and techniques was aimed. For this aim, 8 experiment samples of applet upholstery on webbing (AUW), applet upholstery with heliozoan spiral (AUHS), zigzag spiral applet upholstery (ZSAU), wall-less foamed upholstery on webbing (WLFUW), wall-less foamed upholstery on spiral (WLFUS), wall foamed upholstery on webbing (WFUW), wall foamed upholstery on spiral (WFUS) and spiral crushed upholstery (SCU) were prepared on the test frames. With the application of solidity test for seating place was tested and the collapse value was determined on the samples, prepared according to FNAE 80-214 standards. The coefficient values of force?deformation relations were defined with the application of the smallest square method of regression analysis. As a result, the lowest value of deformation was found on the crushed spiral upholstery while the highest value was found on the applet upholstery on webbing. It is possible to say that modern upholstery gave better performance than classical upholstery.