E-posta güvenliği ve uygulaması
E-mail security and its implementation
- Tez No: 233880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, e-posta iletişimi, e-posta iletişim kuralları, e-posta kullanımında karşılaşılabilecek güvenlik zafiyetleri incelenmiş ve bu zafiyetlerin giderilmesi amacıyla GÜ-Posta adlı güvenli bir e-posta uygulaması geliştirilmiş ve sunulmuştur. Geliştirilen uygulamada kullanılan araçlar ve tekniklerden özet olarak bahsedilmiş, konunun daha anlaşılır olmasını sağlamak amacıyla gerekli temel bilgiler verilmiştir. GÜ-Posta uygulamasında düz mesaj metni bir şifreleme algoritması ile şifrelenir. Daha sonra şifrelemede kullanılan anahtar da RSA algoritması ile (alıcının genel anahtarı kullanılarak) şifrelenir ve oluşturulan e-posta gönderilir. Alıcı e-postayı aldığında, öncelikle şifreli olan anahtarı RSA algoritmasını (kendi özel anahtarı ile birlikte) kullanarak deşifre eder. Elde edilen anahtar mesajın deşifre edilmesinde kullanılır. Bu esnek uygulamada, kullanıcı tercihine göre mesaj DES, 3DES, RC2 veya AES gibi simetrik şifreleme algoritmalarıyla şifrelenebilmektedir. Ayrıca gizlilik, bütünlük, kimlik kanıtlama ve inkar edememezlik gibi güvenliğin temel unsurları sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, e-mail communication, e-mail protocols and security weaknesses of e-mail usage are examined and a secure e-mail application, GÜ-Posta, is prepared for elimination of these weaknesses. Tools and techniques used in the developed application are summarized and the necessary basic information is given to make the subject more understandable. In GÜ-Posta application, plain message text is encrypted by a cipher. Later on, the key used for encryption is encrypted by RSA algorithm (with using recipient public key) and constituted e-mail is sent. When the receiver gets the e-mail, first of all, he decrypts the encrypted key with using RSA algorithm (with using his private key). Retrieved key is used for decryption of the cipher text. In this flexible application, by the user?s preference, message can be encrypted with symmetric encryption algorithms such as DES, 3DES, RC2 or AES. Furthermore, basic elements of security such as confidentiality, integrity, authentication and non-repudiation are ensured.