Saccharomyces cerevisiae 4 ve Saccharomyces cerevisiae 2S1 TP(3-2) suşlarının ağır metal dirençlilikleri ve hücresel total protein miktarlarının araştırılması
Determination of heavy metal resistance and total protein of Saccharomyces cerevisiae 4 and Saccharomyces cerevisiae 2S1 TP(3-2)
- Tez No: 233929
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Saccharomyces cerevisiae 4 ve Saccharomyces cerevisiae 2S1 TP (3-2) suşlarının farklı konsantrasyonlardaki [NiSO4, AgNO3, CuSO4.5H2O, CdSO4, ZnSO4.7H2O, CoSO4] ağır metal tuzlarına karşı hücre gelişimi ve toplam protein miktarlarına etkilerinin belirlenmesi incelenmiştir. Metal tuzlarının, NiSO4, 100?1700 mg/L; AgNO3, 5?300 mg/L; CuSO4.5H2O, 500?2400 mg/L; CdSO4, 5?200 mg/L; ZnSO4.7H2O, 10?2000 mg/L; CoSO4, 100?1750 mg/L arasındaki konsantrasyon değerleri kullanılarak suşların metallere karşı minimal inhibisyon konsantrasyonları (MİK) düzeyleri ve istatiksel olarak probit değerleri belirlenmiştir. S. cerevisiae 4 suşunda bu değerler sırasıyla; AgNO3 için 200 mg/L ve LC50 değeri 117,435 mg/L, CdSO4 için 100 mg/L ve LC50 değeri 3,420 mg/L, CoSO4 için 1600 mg/L ve LC50 değeri 717,102 mg/L, CuSO4.5H2O için 1700 mg/L ve LC50 değeri 914,851 mg/L, NiSO4 için 1600 mg/L ve LC50 değeri 566,554 mg/L, ZnSO4.7H2O için 1800 mg/L ve LC50 değeri 339,215 mg/L olarak tespit edilirken; Saccharomyces cerevisiae 2S1 TP (3-2) suşunda AgNO3 için 100 mg/L ve LC50 değeri 52,480 mg/L, CdSO4 90 mg/L ve LC50 değeri 0,057 mg/L, CoSO4 için 1250 mg/L ve LC50 değeri 266,979 mg/L, CuSO4.5H2O için 2300 mg/L ve LC50 değeri 1384,050 mg/L, NiSO4 için 1000 mg/L ve LC50 değeri 624,241 mg/L, ZnSO4.7H2O için 1500 mg/L ve LC50 değeri 394,156 mg/L olarak bulunmuştur. Genel olarak S. cerevisiae 4 suşunun metal direncinin S. cerevisiae 2S1 TP (3-2) suşundan daha fazla olduğu gözlenmiştir. S. cerevisiae 4 ve S. cerevisiae 2S1 TP (3-2) suşlarının düşük ve yüksek ağır metal konsantrasyonlarında toplam protein miktarları, kontrol besi ortamı ile karşılaştırıldığında, ağır metal konsantrasyonun artışına bağlı olarak mayaların hücre içi protein miktarlarının azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that the effects of heavy metals on Saccharomyces cerevisiae 4 and Saccharomyces cerevisiae 2S1 TP (3-2) in [NiSO4, AgNO3, CuSO4.5H2O, CdSO4, ZnSO4.7H2O, CoSO4] and total protein quantities are determined. By using concentration values of metal salts between NiSO4, 100?1700 mg/L; AgNO3, 5?300 mg/L; CuSO4.5H2O, 500?2400 mg/L; CdSO4, 5?200 mg/L; ZnSO4.7H2O, 10?2000 mg/L; CoSO4, 100?1750 mg/L minimal inhibition concentration (MIK) levels and statistical probit values of strains aganist metals were determined. MIC values in the S. cerevisiae 4 were determined as AgNO3 for 200 mg/L and LC50 values 117,435 mg/L, CdSO4 for 100 mg/L and LC50 values 3,420 mg/L, CoSO4 for 1600 mg/L and LC50 values 717,102 mg/L, CuSO4.5H2O for 1700 mg/L and LC50 values 914,851 mg/L, NiSO4 for 1600 mg/L and LC50 values 566,554 mg/L, ZnSO4.7H2O for 1800 mg/L and LC50 values 339,215 mg/L respectively; also MIC values in the S. cerevisiae 2S1 TP (3-2) were determined as AgNO3 for 100 mg/L and LC50 values 52,480 mg/L, CdSO4 90 mg/L and LC50 values 0,057 mg/L, CoSO4 for 1250 mg/L and LC50 values 266,979 mg/L, CuSO4.5H2O for 2300 mg/L and LC50 values 1384,050 mg/L, NiSO4 for 1000 mg/L and LC50 values 624,241 mg/L, ZnSO4.7H2O for 1500 mg/L and LC50 values 394,156 mg/L respectively. Yeast strains grown in low and high heavy metal concentration and total protein quantities were determined comparing with control medium. It was found that the total protein quantities of yeast decreased with increasing heavy metal concentrations.