İki ve üç boyutlu Blume capel modelin dinamik davranışı
Dynamical behaviour of two and three dimensional Blume capel model
  1. Tez No: 233928
  2. Yazar: BANU EBRU BİNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, iki ve üç boyutlu Blume Capel model, Creutz cellular automaton'dan (CCA) kare ve basit kübik örgüler için geliştirilen algoritmalar kullanılarak simüle edilmiştir. Modelin dinamik davranışı (kTC/J,D/J) faz uzayının üçlükritik, birinci derece ve ikinci derece özel noktalarında incelenmiştir. Hesaplamalar, L= 20, 40, 60, 80 ve 100 kenar uzunluklu LxL kare örgülerde ve L= 8, 10, 12, 16, 18 ve 20 kenar uzunluklu LxLxL basit kübik örgülerde periyodik sınır şartı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre, model özel noktalarda farklı dinamik davranışlara sahiptir. Diğer taraftan iki ve üç boyutlu Spin-1/2 ve Spin-1 Ising modellerin düzen parametresi olasılık dağılımları kritik sıcaklıkta hesaplanmıştır. Düzen parametresi olasılık dağılımı için sonlu örgü ölçekleme ilişkisi CCA simülasyonları ile test edilmiş ve nümerik olarak doğrulanmıştır. Analitik olasılık fonksiyonlarının sabitleri kritik noktada sayısal olarak oluşturulan olasılık fonksiyonuna fit edilerek elde edilmiştir. Büyük örgü değerlerinde analitik olasılık fonksiyonu her iki model için aynı a fakat farklı c değerleriyle evrensel bir biçime sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, two and three dimensional Blume Capel model are simulated using the algorithms which improved from the Creutz cellular automaton (CCA) for square and simple cubic lattices. The dynamical behaviour of the model has been investigated for tricritical, first order and second-order points of the (kTC/J, D/J) phase space. The calculations are carried out on square lattice LxL of linear dimension L= 20, 40, 60, 80 and 100 and simple cubic lattices LxLxL of linear dimension L= 8, 10, 12, 16, 18 and 20 with periodic boundary conditions. Results show that the model has the different dynamical behaviour on the special points. On the other hand the order parameter probability distribution for 2D and 3D Spin-1/2 and Spin-1 Ising Model are calculated at the critical temperature. The finite size scaling relation for the order parameter probability distribution is tested and verified numerically by the CCA simulation. The constants of the analytical function are estimated by fitting it to probability function obtained numerically at the finite size critical point. For the large finite size, the analytical function is described the universal shape of order parameter probability distribution function with the same a and different c constants for both models.