Elektro erozyon ile işlemede işparçası aşınmasının teorik modellenmesi
Theoretical modelling of workpiece material removal in electrical discharge machining
  1. Tez No: 234027
  2. Yazar: YASİN SARIKAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, elektro erozyon ile işlemede (EEİ) işparçası malzemesinin aşınmasının teorik modellemesi yapılmıştır. Isıl-elektriksel model, tek bir boşalım için geliştirilmiştir. Geliştirilen model dielektrik sıvı içerisinde elektriksel boşalım sonucu oluşan enerjiyi, plazma kanalı genişliğini ve ortamda meydana gelen ısı transferlerini içermektedir. Literatürde yer alan deneysel çalışma parametreleri kullanılarak, plazma kanalında oluşan enerjinin işparçası malzemesinde oluşturduğu sıcaklık dağılımı incelenmiştir. Ergime sıcaklığının üstüne çıkan işparçası malzemesinin kaldırıldığı kabul edilmiştir. Çalışmada, sonlu elemanlar yöntemini kullanarak analiz yapan ANSYS Workbench (v.11) programı kullanılmıştır. EEİ işlemi zamana bağlı ısıl analiz yöntemi kullanılarak simüle edilmiştir. Farklı işleme parametrelerinde elde edilen teorik sonuçların deneysel sonuçlarla büyük ölçüde örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, theoretical model of workpiece material removal in electrical discharge machining (EDM) was developed. Thermo-electrical model was developed for a single discharge. Developed model includes several aspects like, generated energy formed by the electrical discharge in liquid media, plasma channel radius variation and heat transfer from the channel. By using different experimental study parameters used in literature, effect of generated energy in plasma channel on workpiece was investigated. The developed model evaluates the temperature distribution in the workpiece material using finite element solver ANSYS Workbench (v.11) software. It?s assumed that the workpiece material reaches the melting point of workpiece material was removed from the surface. Electrical discharge process was simulated by using transient thermal analysis. Finally, the developed model has been validated by comparing the theoretical material removal results with the experimental ones.