Standart modelde Higgs mekanizmasının ve bozunumlarının incelenmesi
Searching of Higgs mechanism and decay modes in the standard model
- Tez No: 234044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERRİN BELMA ŞİRVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Standart Model kuramının evren için neyi ifade ettiği ve nasıl çalıştığı, Higgs mekanizmasının bu kuram içerisinde nasıl işlediği ve parçacıklara nasıl kütle kazandırdığını, Standart Model Higgs Bozonunun özellikleri, çiftlenimleri, kütle sınırlaması ve bozunumları tartışılmıştır. Ayrıca hadron çarpıştırıcılarında baskın olacak bazı bozunum modları için Higgs kütlesinin 50GeV ila 1000GeV aralığına karşılık gelen matris elemanı hesaplamaları, bozunum genişliği ve dallanma oranı hesaplamaları yapılmıştır. Bulunan sonuçlar ve bunlara göre çizilen grafiklerimiz, literatürde belirtilen hesaplar ve grafiklerle uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, there is some topics about ? What is the mean of Standard Model theory for the universe and how does it work ? ?, ? How does the Higgs boson get a mass to all observable elementary particles and the Higgs mechanism work in the Standard Model ? ? and ? What is the properties, couplings and decay modes of Higgs boson? ? discussed. And also calculated matrice elements, decay width and branching ratio values corresponding to 50 GeV between to 1000 GeV of Higgs mass range for some decay modes which will be dominant at hadron colliders.