Özelleştirmeye hazırlanan kamu iktisadi teşebbüslerinin analizi
Analysis of state-owned enterprises to be privatized
- Tez No: 234279
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, hangi özellikleri taşıyan Kamu İktisadi Teşebbüslerinin (KİT'lerin) özelleştirme programı kapsamına alındığı, özelleştirilmek üzere özelleştirme programına dahil edilen KİT'lerde yeniden yapılandırmaya gidilip gidilmediği ve kapsama alınma sonrası dönemde KİT'lerin performanslarında nasıl bir değişim yaşandığı analiz edilmiştir.Türkiye özelleştirme programını ilk başlatan ülkelerden biri olmasına rağmen özelleştirme programını uygulamakta oldukça yavaş kalmıştır. Nitekim özelleştirme programı kapsamına alınan KİT'ler uzun süre programda kalmaya devam etmişler, bazı KİT'ler ise programa hiç dahil edilmemişlerdir. Bu durum, hangi KİT'lerin ne gibi kriterler ışığında özelleştirme programı kapsamına alındıklarının ve özelleştirme programı kapsamına alınan KİT'lerin özelleştirilmelerine kadar geçen sürenin ekonomik açıdan analiz edilmesini gerektirmektedir. Zira, bu dönemde hayata geçirilen yeniden yapılandırma faaliyetleri ve KİT'in özelleştirme programı kapsamındayken göstereceği performans özelleştirmenin başarısını doğrudan etkilemektedir.Çalışmanın sonuçları, iktidarların özelleştirilmeleri daha kolay olan KİT'leri özelleştirme programı kapsamına almayı daha tercih ettiklerini göstermektedir. Çalışmanın diğer bir sonucu, özelleştirme programı kapsamına alınan KİT'lerde özellikle kapsama alınmayı takip eden ilk sene içinde çeşitli yeniden yapılandırma faaliyetleri yürütülmüş olduğudur. Karlılık analizleri ise, kapsama alınmayı izleyen ilk yılda KİT'lerin karlılıklarında düşüş yaşandığını, bir sonraki yıl ise karlılık rakamlarında iyileşme görüldüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the criteria that the governments followed in deciding which state-owned enterprises (SOEs) are to be privatized, the restructuring before the privatization and the performance change before the privatization are analyzed.Turkey is one of the initial contries that started privatization program. However, the past privatization experience seems to be unsatisfactory. Many SOEs stayed for a long time in the privatization program and many other are not even included in the privatization program. This situation necessitates the economic analysis of the time span between the inclusion of a SOE in the privatization program and its final privatization. Because, the performance change and the restructuring observed in this period directly affect the success of privatization.Results of the study reveal that governments decide to privatize the SOEs that are easier to be privatized. Another result is that governments restructure the SOEs before privatization. Lastly, SOEs in the privatization program experince a decrease in profits after the first year of the privatization decision but this negative trend improves within the second year.