İç mekan tasarımında biçim ve anlam üzerine kavransal bir inceleme / postmodern tasarım yaklaşımları ve Philippe Starck
A conceptual research on sense and style of interior design / approaches of postmodern design and Philippe Starck
- Tez No: 234370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Birinci bölümde, çalışmanın konusu, amaç ve hedeflenen sonuç ortaya konulmuştur. Daha sonra ise yapılan çalışmada kullanılacak yöntem ve tekniklere değinilmiştir.İkinci bölümde, iç mekan tasarımının temellerini oluşturan biçim ve anlam kavramları incelenmiştir. Biçimsel boyut, tasarım öğeleri ve ilkeleri ile anlamsal boyut, yan anlam, düz anlam kavramları doğrultusunda ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, Postmodern tasarım anlayışları; Postmodernizm, Eklektizm, Yeni Akılcılık ve Bireycilik olmak üzere dört ayrı alt başlık altında, kendilerini oluşturan sebeplerle birlikte, biçimsel ve anlamsal özellikleri çerçevesinde incelenmiştir.Dördüncü bölümde, günümüzün en önemli tasarımcılarından biri olan Philippe Starck, öncelikle genel tasarım anlayışı ortaya konularak incelenmiş, daha sonra Cafe Costes ve Maison Le Moult yapılarının, biçimsel ve anlamsal analizleri yapılmıştır.Yapılan Çalışma sonucunda gösel algı ile tasarım öğe ve ilkerleri kavramsal olarak inçelenmiş, oluşturulan tablolarla postmodern tasarım anlayışları anlatılarak, Phillipe Starck'ın tasarım anlayışı yapılan çözümlemelerle ortaya konulmuştur.Anahtar Sözcüklerİç Mekan, Tasarım, Algı, Biçim, Anlam, Postmodernizm, Eklektizm, Yeni Akılcılık, Bireycilik, Philippe Starck.
Özet (Çeviri)
In first part of this research includes the processes about determination of the subject and aim of the study also specifying the results. The second step is clarifying the methods and techniques.The second part is about observation of sense and style conceptuals that determines the interior design. In a stylistic extend the elements of design and its principles and in semantic extend indicators and connotations are considered with the conceptuals of the true concept.The approaches of Postmodern design, Postmodernism, Eclecticism, Neo Rationalism and Individualism are examined with the reasons which they were occured with, in a conception about their stylistic and semantic properties in the third part of the research.Philippe Starck, who is one of the most important designers of our age, is examined first with his works and insight of design in the fourth part. Later, Cafe Costes and Maison Le Moult , which are well-known designs of Starck, and their stylistic and semantic properties are observed and analysed.In the final part of this research the visual perception also elements and principles of design are examined conceptually. By this way the approaches of postmodern design are described and with the help of this description the design insight of Phillipe Starck is clarified with his own analysis.Key WordsInterior Place, Perception, Style, Sense, Postmodernism, Eclecticism, Neo Rationalism, Individualism, Philippe Starck.