Çoklu zeka kuramına dayalı öğretim yönteminin 6. sınıf öğrencilerinde beden eğitimi dersi başarısına etkisi
The impact of teaching method based on multiple intelligence theory on the success of physical education lessons in 6th class students
- Tez No: 234377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞARAN GENÇDOĞAN, YRD. DOÇ. DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6. sınıf öğrencileri üzerinde Çoklu Zeka Kuramı'na dayalı öğretim yöntemi ile işlenen beden eğitimi dersinin voleybol ve hentbol ünitelerindeki başarısını incelemektir. Bu araştırma; deneysel nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın modelini deney ve kontrol gruplu ön test-son test modeli oluşturmaktadır.Araştırmanın evrenini 2008?2009 eğitim ve öğretim yılında Erzurum'da bulunan gelişmişlik düzeylerine göre belirlenmiş üç ilköğretim okulunda öğrenim gören 6. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu ilköğretim okullarında öğrenim görmekte olan 6-A, 6-B, 6-C şubelerinin öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma 95 deney 97 kontrol grubu olmak üzere toplamda 192 öğrenci ile tamamlanmıştır.Deney ve kontrol gruplarına beden eğitimi dersinin voleybol ve hentbol ünitelerine başlamadan önce öğretilecek konulara ilişkin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor düzeylerini ölçmek amacıyla ön-test uygulaması yapılmıştır. Deney gruplarına haftada 40 dakikalık dersler şeklinde 10 hafta boyunca Çoklu Zeka Kuramı'na dayalı öğretim yöntemiyle ders işlenmiştir. Aynı süre içinde kontrol gruplarına ise haftada 40 dakikalık dersler şeklinde 10 hafta boyunca geleneksel öğretim yöntemiyle ders işlenmiştir. 10 haftanın bitiminde deney ve kontrol grubunun bilişsel, duyuşsal ve psikomotor düzeylerini ölçmek amacıyla testler tekrar uygulanmıştır.Verilerin toplanmasında her ünite başında ve sonunda bilişsel alan öğrenmelerini ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmış ve uzman görüşleri alınmış çoktan seçmeli test uygulanmıştır. Psikomotor becerileri ölçmek için de gözlem formları kullanılmıştır. Duyuşsal alandaki tutumlarını ölçmek için Beden Eğitimi ve Sporda Tutum Ölçeği (BESTÖ) kullanılmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde; SPSS 10,0 for Windows paket programı kullanılarak; yüzde, varyans analizi, bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the success in volleyball and handball units physical education lessons performed by means of teaching method based on multiple intelligence theory on 6th class students. The study is an experimental one. The model of the study consisted of pre test-post test model with experiment and control groups.The context of the study consisted of 6th class students attending to three primary schools determined as their development levels in 2008 and 2009 teaching-learning year in Erzurum. The sampling of the study consisted of the students of 6A, 6B, 6C classrooms receiving training in these primary schools. The study was completed with total 192 students, 95 of them experiment and 97 of them control groups.The application of pre test was applied to experiment and control groups before starting handball and volleyball units of physical education lesson with the aim of measuring psycho-motor, cognitive and perceptive levels about the subjects which will be taught. The courses were performed for experiment groups by means teaching method based on multiple intelligence theory in the way of 40-minute-lesson for 10 weeks. In addition, at the same period, the courses were performed for control groups by means of traditional teaching method in the way of 40-minute-lesson for 10 weeks. At the end of 10 weeks, the test were repeated with the aim of measuring psycho-motor, cognitive and perceptive levels of control and experiment groups.In the collection of the data, at onset and the end of each unit with the aim of measuring cognitive fields learnings, multiple choice test for which the views of the experts are taken and prepared by expert researcher, and observation forms in order to measure psycho-motor skills were used. In order to measure the attitudes in perceptional field, Behaviour Scale in Body Training and Sport was used (BSBTS).In the assessment of the data, we used SPSS 10,0 for windows packet and persentage, variance analysis and t test in independent groups were used.