Orta öğretim dokuzuncu sınıf Türk edebiyatı ders kitaplarındaki görsel zekâ, sosyal zekâ ve içsel zekâ unsurları üzerine bir araştırma
The researchis on the companents of visual, social and internal intelligances in the Turkish language and literature lesson book of high school at the 9th grade
  1. Tez No: 234381
  2. Yazar: NİLGÜN KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YÜCEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma; çoklu zekâ kuramına (ÇZK) uygun olarak hazırlanıp, 2005 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanarak orta öğretim kurumlarının 9. sınıflarında okutulan Türk Edebiyatı ders kitabı ve 1992 yılı, Lise 1 Türk Dili ve Edebiyatı ders programına uygun olarak hazırlanmış; MEB, Şimşek, Serhat, ve İnkılâp Yayınlarına ait ders kitaplarının görsel, sosyal ve içsel zekâ açısından kuramsal temellerinden hareketle içeriklerinin analiz edilmesi, eksik yönlerinin karşılaştırılması amacıyla planlanıp, yürütülmüş nitel bir çalışmadır.Çeşitli devlet okullarında ve özel okullarda çalışan 100 öğretmene uygulanan 37 soruluk bir anket çalışmasıyla teze ilişkin öneriler desteklenmiş olup; bu sorularda öğretmenlerin yeni kitabın ÇZK'nın temeline uygunluğu, görsel, sosyal ve içsel zekâya yönelik eleştirilerine ilişkin duygu ve düşünceleri sorgulanmıştır.Sonuç olarak; davranışsal kurama uygun olarak hazırlanan 9. sınıf Türk Edebiyatı ders kitaplarında, farkında olunmadan ÇZK'ya yer verilmiş olunmasına karşın tam olarak bu kurama uygun değildir. Yeni dönem edebiyat kitaplarının ise bu kuramın temeline uygun olarak hazırlandığı; ancak incelenen zekâ alanlarına tam olarak hitap etmediği söylenebilir.Ders kitabı temel öğretim materyalidir. Öğretmenlerin ders işleme stratejilerinin de ÇZK uygulamasında büyük yeri vardır. ÇZK'nın uygulanabilmesi sadece ders kitabıyla mümkün olmadığından çeşitli öğretim araç-gereçleriyle desteklenmesi gerekmektedir. Bununla beraber ders kitapları, ÇZK'nın öğretim stratejilerine olanak sağlayacak şekilde düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to planning to be analized and crossed the composition in the lesson books of the Turk Literature in 1992 and in 2005 via based on The Multiple Intelligance Approach and behavioral approach according to visual, social and internal intelligance. The books are read in the high school at 9th grade, published Ministry of Education at 2005 and read the Ministry of Education, Şimşek, Serhat and İnkılâp publisheses lesson books at 1992 educational curriculum.One hundred teachers of the Turkish Language and Literature who worked variety government schools and special schools, answered the 37 questions associated with The Multiple Intelligance Approach 2005 Ministry of Education the lesson book of the Turk Literature. These questions are associated with The Multiple Intelligance Approach basics, as visual, social and internal intelligance. The aim of questionaire is compansated the reccomandation on the thes.Consequently; the books of the Turkish Language and Literature which were written appropriately behavioral approach at 1992, have too less site about The Multiple Intelligance Approach unawarenessly. Altough the new lesson is originated The Multiple Intelligance Approach; may called investigating all intelligance site aren?t composed via The Multiple Intelligance Approach.The lesson books are basic teaching materyal. Teacher?s educational strategy is very important for The Multiple Intelligance Approach. Since it should be compansate variety teaching and educational substances in addition to these books should to be regulated the new teaching approach.