Meslek lisesi grafik bölümü öğrencilerinin bilgisayarda grafik programlarını kullanmadaki yeterlikleri
The sufficiency of the graphic department students in vocational schools for use of graphic programs on computers
  1. Tez No: 234383
  2. Yazar: NURGÜL ŞAFAK KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN BANGİR ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmada, Meslek Lisesi Grafik Bölümü öğrencilerinin bilgisayarda grafik programlarını kullanmadaki yeterliklerine yönelik öğrencilerin ve öğretmenlerin görüşleri ve önerileri saptanmaya çalışılmıştır. Grafik alanında uzman kişilerin görüşleri alınarak hazırlanan anket formu birbirinden farklı 5 grafik programını ölçen yeterliklerin yer aldığı, 5 bölümden oluşturulmuştur. Araştırma Ankara'da MEB Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı 6 Meslek ve Anadolu Meslek Lisesinde çalışan 9 resim öğretmeni, 6 grafik öğretmeni ve 162 grafik bölümü öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Öğretmen ve öğrenci görüşlerinden elde edilen veriler, yüzde ve frekans değerleri kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma bulgularına göre; Kız Teknik Öğretim Kurumlarına bağlı olan Meslek Lisesi Grafik bölümü öğrencilerinin anket formunda yer alan Adobe Photoshop ve Coreldraw programları dışındaki programlarda orta düzeyde yeterli oldukları, Macromedia Freehand, Macromedia Directör ve Macromedia Dreamweaver programlarında oldukça yetersiz oldukları anlaşılmıştır. Öğrencilerin programlar üzerindeki yetersizliklerinin sebebi, alan öğretmenlerinin bilgisayarda grafik tasarım programlarını gereken düzeyde kullanamamaları ve bu derslerinin, çoğunlukla grafik tasarım öğretmenleri tarafından değil, resim öğretmenleri tarafından sürdürülüyor olmasından kaynaklandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was tried to be described the opinions and suggessions of the teachers and students about the sufficiency of the Graphic Department students for use of graphic programs on computers in Vocational High School. The questionnaire form which was prepared by taking competent people?s opinions was formed up into 5 parts, and in these parts the competence which measures 5 several graphic programs took place.The research was applied on 9 art teachers, 6 graphic teachers and 162 graphic department students who work and study in 6 Vocational High Schools and Anatolion Vocational High Schools which are connected to Ministry of National Education (MEB),Girls Technical Education General Directorate, in Ankara.The data which was acquired from the opinions of the teachers and students were analysed by using percentage and frequency value.According to findings of research, it was understood that the Graphic Department students of Vocational High School, which are connected to Girls Technical Education Institutions (Kız Teknik Eğitim Öğretim Kurumları), are adequate for the programs at a medium level, except Adobe Photoshop and Coreldraw Programs; and quite inadequate for Macromedia Freehand, Macromedia Director and Macromedia Dreamweaver.It was determined that the reason of the inadequacy of the students on programs originates from the branch teachers who do not use the graphic design programs at a required level and also those courses which are mostly carried on not by graphic design teachers, but the art teachers.