Anadolu güzel sanatlar liselerindeki mesleki kuramsal derslerin sanat eğitimi sürecine etkileri
The effects of anatolian fine arts high schools? professional-conceptual courses on art education processes
- Tez No: 234387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K.ÖZLEM ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde verilen mesleki kuramsal derslerin sanat eğitimi sürecine etkilerini ve önemini vurgulamaktır.Bu amaç doğrultusunda, mesleki kuramsal derslerin öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal öğrenmelerine, öğretim hizmetlerinin niteliğine ilişkin öğrenci ve öğretmen görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu araştırmanın evrenini Türkiye'de Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri öğrencileri ile öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu araştırmanın örneklemini ise Kütahya, Balıkesir ve Ankara'da bulunan Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde sanat eğitimi alan 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile öğrencilerin mesleki kuramsal derslerini veren öğretmenleri oluşturmaktadır.Bu araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır.150 Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi ile Mesleki Kuramsal derslere giren 50 öğretmene anket uygulanarak, veriler toplanmıştır.Verilerin istatistiksel çözümlemesinde SPSS programı kullanılarak yüzde, frekans ve t-testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde verilen mesleki kuramsal derslerin sanat eğitimi sürecine etkililiğinin düşük olduğu; öğrencilerin çoğunluğunun kuramsal derslere ilgi göstermedikleri görülmüştür.Anadolu Güzel Sanatlar Liselerindeki kuramsal derslerin ilgi çekici şekilde işlenmesi ve programlarının yeniden değerlendirilmesi yönünde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to point on the effects and importance of the professional conceptual courses on art education processes at Anatolian Fine Arts High Schools.In the frame of the study, the opinions of students and lecturers about qualification of professinal-conceptual courses? determined.The scope of this study is based on the students and teachers of Turkey?s Anatolia Fine Arts High Schools. The sampling, however, is formed by the 3rd and 4th class students and Professional-conceptual course teachers of three schools located in Kütahya, Balıkesir and Ankara.The method used in research is figurative method. Required information was retrieved by applying a questionary to 150 students and 50 of their teachers. In statistical analysis of data, by SPSS program, percentage, frequency and t-test were used.At the end of the research, unefficiency and unapplicability of Professional-conceptual courses given as lectures in Anatolian Fine Arts High Schools and disinterestedness of students? came forward.Proposals were presented in order to the evaluation of lectures improved through more appealing for education and for the education schedules to be re-evaluated.