Eğitilebilir zihinsel engelli çocuklarda Frostig görsel algı eğitim programının etkisi
The effect of Frostig visual perception programme on educable mentally retarded children
  1. Tez No: 234388
  2. Yazar: ÖZLEM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Araştırma Frostig Görsel Algı eğitim programının, Eğitilebilir Zihinsel Engelli Çocukların görsel algı gelişimlerine olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada GATA TSK Sağlık Vakfı Özel Eğitim ve İlköğretim Okulu Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim gören ve zeka bölümleri 50 ile 75 arasında olan, eğitilebilir düzeyde zihinsel engelli ve başka bir engeli bulunmayan 20 öğrenci ile çalışılmıştır. Öğrenciler random yolu ile 10 öğrenci deney, 10 öğrenci kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Araştırmaya katılan tüm öğrencilere Frostig Görsel Algı testi ön test olarak uygulanmış deney ve kontrol gruplarının görsel algı becerileri yönünden eşit olduğu belirlenmiştir.Araştırmacı tarafından deney grubuna resim dersinde sekiz hafta, haftada iki gün birer saat olmak üzere Frostig Görsel Algı Eğitim Programı uygulanmış kontrol grubundaki öğrenciler ise resim eğitimlerine devam etmişlerdir.Deney ve kontrol guruplarına Frostig Görsel Algı testi son test olarak tekrar uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel çözümlenmesi için Gruplar ve grup içi karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, eğitim öncesi ve sonrası karşılaştırmalarında ise Wilcoxon testi uygulanmış sonuçlar tablolarla ifade edilmiştir.Deney ve kontrol gruplarının görsel algılama becerileri boyutunda son test sonuçlarına göre: deney grubunun, göz-motor koordinasyonu, şekil zemin algılama, şekil sabitliğini algılama, mekan ile konumu algılama ve mekan ilişkilerini algılama boyutlarında 0.05 düzeyinde anlamlı bir gelişme gösterdiği görülmüştür. Deney grubunun ön test ve son testlerinin karşılaştırılmasında elde edilen sonuçlara göre; görsel algılamanın tüm boyutlarında 0.05 düzeyinde anlamlı bir gelişme görülmüştür.kontrol grubunda anlamlı bir gelişme olmadığı sonucu bulunmuştur.Bu araştırmada sonuç olarak, ?Frostig Görsel Algı Eğitim Programı?nın Eğitilebilir Zihinsel Engelli Çocukların görsel algı gelişimlerinde olumlu yönde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out the effects of Frostig Visual Perception Training Programme on visual perception development in the Painting education of the Educable Mentally Retarded Children.Research group is consisted of 20 children who are Educable Mentally Retarded Children with an IQ level ranged between 50-75 IQ sutudying at GATA TSK Sağlık Vakfı Özel Eğitim ve İlköğretim Okulu Rehabilitasyon Merkezi. Randomly 10 sutudents are selected for the experimen tal group and other 10 sutudents are selected for the control group. All participants has been given Frostig Visual Perception Test. According to the evaluation of the pre-test the visual perception skills of experimental and control groups are seen equal.Application of Frostig Visual Perception Training Programme on experimental group has taken 2 months, for an hour 2 times a week. The control group has taken for their regular Art Education.Frostig Visual Perception Test is given again to the experimental and control groups as a final test. For the statistical solutions of the data obtained from the tests : Mann-Whitney U-Test for the comparison of the groups and individuals within the groups , Wilcoxon test for comparing the results of the pre-test and final test, are applied and the evaluation results are stated on given tables.According to the results of the final test; applied on both experimental and control groups in the dimensions of visual -perception skills, eye-motor coordination, figure-ground perception, perception of figure constancy, perception of space - position, and perception of spatial relations; a meaningful development in the level of 0.05 is observed in children in the experimental group. According to the results obtained from the comparison of pre-test and final test applied on the experimental group, a meaningful development in the level of 0.05 is seen in all dimensions of visual perception whereas development only in eye-motor coordination dimension is seen in the control group as they have continued to teke their regular Art education. It is expected that experimental group will have meaningfully higher statistical scores on last tests. After this research this goal has been attained and the group had had higher scores on most of the areas that has been con-sidered as important. The differences are meaningful.Frostig visual perception training programme that has been used by the researcher has been positively effected general visual perception development and related sub-systems.According to the results of this research,“Frostig Visual Perception Training Programme”has positive effects on visual perception development of the Educable Mentally Retarded Children.