Türk Ocaklarının eğitim ve kültür faaliyetleri (1912-1931)
Educatianal and cultural activities of Turk Ocagı
  1. Tez No: 234386
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Türk Ocakları, milli vatan içinde medeni bir Türk milleti kurmak amacıyla, 19 yıl boyunca, Türk milliyetçiliğinin ve Türk insanının yükselmesi için yoğun bir faaliyet dönemi geçirmiştir. Yurdun her köşesinde şubeler açan Türk Ocakları, dönemin yaygın eğitim veren kurumları gibi faaliyetlerde bulunmuştur. Özellikle İnkılâplar döneminde yapılan her çalışmanın merkezinde gönüllü olarak katılan Türk Ocakları vardır. Türk Ocakları konferans ve temsiller yoluyla halkı hemen her konuda aydınlatmayı başarmış ve Türkiye'de bir aydın tabakanın oluşmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Türk Ocakları both in 2.Constitutional Monarch period and also Republic period spreaded their area of movement with the support of Mustafa Kemal Atatürk.By opening branches in all corners of the country Türk Ocakları worked as the widespread educative foundations of the era.Especially in the era of revolution there were Türk Ocakları in the center of all the activities willingly.Türk Ocakları succeed to civilize the public about nearly all subjects and they provide the formation of an intelligentsia in Turkey.