Meslek yüksekokullarındaki tasarım derslerinin sektöre eleman yetiştirme etkililiği
Vocational school design course on the effectiveness of the sector training elements
- Tez No: 234421
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. ÖZLEM ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı meslek yüksekokulu öğrencilerinin almış oldukları tasarım eğitiminin etkililiği ve bu bağlamda sektörde çalışmaya başladıklarında aldıkları tasarım eğitiminin sektördeki yeterlilik ve etkililik düzeyinin belirlenmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda, meslek yüksekokullarının takı tasarımı programlarındaki tasarım derslerinin bilişsel, duyuşsal, psikomotor öğrenmelerin ve öğretim hizmetlerinin niteliğine yönelik sektöre eleman yetiştirme etkililiğine ilişkin okuyan ve mezun olmuş öğrenci görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu araştırmanın evreni Ankara, İstanbul ve Kütahya illerindeki meslek yüksekokullarında okuyan ve mezun olmuş öğrencilerdir. Örneklem ise, bu meslek yüksekokullarından seçilen toplam 120 öğrenci ve 50 mezun olmuş öğrencinin görüşleridir.Bu araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Öğrencilere anket uygulanarak, veriler toplanmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemesinde SPSS programı kullanılarak yüzde, frekans ve t-testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; Meslek yüksekokullarında verilen tasarım derslerinin sektöre elaman yetiştirme etliliğinin düşük olduğu görülmektedir. Sektörde çalışan mezunların bu yetersizlikten dolayı sıkıntı yaşadıkları görülmüştür. Mezunların yaşadıkları sıkıntılar ve sektörün talepleri göz önünde tutulmalıdır.Araştırma sonunda sonuçlara bağlı olarak araştırmaya ve uygulamaya yönelik olmak üzere öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of craft lessons given at junior technical college for training person to real sector the goal of this research is to determine the effectiveness of the craft lessons which students take at junior technical college and thus, it is to determine level of effectiveness and qualifiedness of the craft lessons when they begin to work in the bussiness.The space of this research is the undergraduated and graduated students from junior technical college in Ankara, Istanbul and Kutahya. The sample of the research is the views of totally 120 undergraduated students and 50 graduated students from the specified junior technical collegeDescriptive method was applied in this research. The data is achieved by questionnaires. In the statistical analysis of the data, methods of percentage, frequancy and t-test were applied by using of SPSS programme.Research result; Vocational college courses in the design industry is a low increase elaman raising meat. Graduates working in the sector because of this deficiency was the trouble. Yaşadıkları and industry demand for graduates of difficulties must be taken into consideration.At the end of the investigation, committed to results,suggestions are developed directed towards investigation and application.