Determining the level of pragmatic awareness of turkish elt teacher trainees: A case study on refusals of requests
Türk İngilizce öğretmen adaylarının edimsel farkındalık düzeylerinin belirlenmesi: Ricaların redii üzerine bir çalışma
- Tez No: 234428
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada İngilizce öğretmen adaylarının edim bilimsel farkındalıkları değerlendirilmiştir. Çalışmada İngilizce öğretmen adaylarının reddetme strateji seçimleri değerlendirilmiştir. Bulgular istatiksel olarak analiz edilmiştir. Veriler semantik bir çözümleme şemasına göre ele alınmıştır. Çalışma öğretmen adaylarının on sekiz farklı durumdaki reddetme stratejilerinin doğrudanlık ve dolaylılık açısından değerlendirilmelerini esas almaktadır. Her durum 3 değişkene dayanmaktadır. Bunlar cinsiyet (aynı-farklı), sosyal statü (düşük-eşit-yüksek) ve sosyal yakınlıktır (yakın-tanıdık-yabancı). Her durum farklı bir üçlü birleşimden oluşur.Beş bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü çalışmanın kuramsal çerçevesini sunmaktadır. Ayrıca, bu bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışmada kullanılan veri toplama ve değerlendirme yöntemleri ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü, konuyla ilgili kaynak ve veri taramasını içermektedir. Bu bölüm genel olarak Pragmatizm üzerinde durarak dayandığı yaklaşımları açıklamaktadır. Üçüncü bölüm, çalışmanın metodunu açıklamaktadır. Dördüncü bölümde toplanan verilerin analizine yer verilmektedir. Son olarak beşinci bölümde ise çalışmanın kısa bir özeti yapılarak çeşitli öneriler sunulmaktadır.Çalışma sonucunda elde edilen bulgular göstermektedir ki; İngilizce öğretmen adayları açısından ?reddetme ifadeleri? bazı problemlere yol açmaktadır. Bu çalışma ile Türk İngilizce öğretmen adaylarının belirli bağlamlarda ?reddetme stratejileri? açısından edim bilimsel farkındalıklarının yükseltilmesi gerekliliği ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pragmatic awareness of Turkish English Language Teaching (ELT) teacher trainees has been assessed. Turkish ELT teacher trainees were assessed from the aspect of the choice of refusal strategies for requests in terms of directness and indirectness. The findings were analyzed statistically and interpreted. The data were analyzed according to a semantic formula. The study elicited judgments of various refusal formulations of the trainees in eighteen different situations in terms of directness and indirectness. The context of each situation was based on three variables with different levels. These were gender (same-opposite), social status (low-equal-high), and social distance (intimate-acquaintance-stranger). Each of the eighteen situations had a different triplet of these variables.This study comprises five chapters. The first chapter offers the background to the study as well as the aim, the scope of the study and the methods. In the second chapter, the literature review is presented. In general, the chapter focuses on Pragmatic features and language functions. The third chapter presents the research methodology of the study. In the fourth chapter the data analysis and the interpretation of the results are presented. Finally, in the fifth chapter, a brief summary of the study is covered and implications of the study are mentioned.The findings of this study indicate that some aspects of refusals may cause difficulties for ELT teacher trainees. This study suggests the need to raise the pragmatic awareness of Turkish ELT teacher trainees regarding the use of refusal strategies in particular contexts.