Milli ekonominin kurulması sürecinde Atatürk sonrası dönem millileştirme politikaları(1938-1950)
Post Atatürk statism studies during the period of passing to the national economy (1939-1950)
  1. Tez No: 234483
  2. Yazar: ÜMİT PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmamızın amacı, ?Milli Ekonomi?ye geçiş sürecinde yapılan millileştirmelerin önemi üzerinde durmaktır. Çalışmamız Atatürk'ün ölümünden sonra başlayıp Demokrat Parti iktidarına kadar olan millileştirme sürecini kapsamaktadır. Yabancı sermayenin Türkiye Cumhuriyeti öncesi dönemden başlayarak, cumhuriyet döneminde başlayan millileştirme faaliyetleri konu alınmıştır. Özellikle Atatürk sonrasında millileştirilen şirketler kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Daha sonra da millileştirme faaliyetlerinin sona ermesine sebep olan gelişmeler açıklanarak çalışmamız sonuçlandırılmıştır. Çalışmamızın sonucunda, millileştirmelerin zorlamayla değil de o dönemin şartları gereği karşılıklı yapılan anlaşmalarla yapıldığını görmekteyiz. Bu millileştirmelerin devlete maliyeti çok fazla olamamıştır. Hatta bazı millileştirilen şirketlerden devlet kar dahi etmiştir. Millileştirilen şirketlerin en önemli özelliği stratejik öneme sahip şirketler olmasıdır. Liberal ekonomiye geçişle birlikte millileştirme faaliyetleri de son bulmuştur.Anahtar Sözcükler1.Millileştirme2.Yabancı Sermaye3.Devletçilik4.Milli Ekonomi5.Liberalizm
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to deal with the nationalization realized during the passage period to national economy. Our study has started after the death of Atatürk and covers the nationalization period until the Democrat Party government. Starting from the period before Turkish Republic concerning the foreign capital, the nationalization activities starting in the republic period is discussed. Especially the companies nationalized after the period of Atatürk is dealt in detail. Then the reasons for the termination of the nationalization activities are explained and our study finishes. As a result of our study, we see that nationalization is not forced however it is done by the contracts made mutually in accordance with the conditions of that period. These nationalization activities do not cost too much for the state. Even state has gained some profit concerning some nationalized companies. The most important feature of the nationalized companies is that they have strategic importance. Together with passing to the liberal economy, nationalization activities have also ended.Key words1.Nationalization2.Foreign Capital3.Statism4.National Economy5.Liberalism