Vesaik mukabili ödemeden doğan uyuşmazlıklara uygulanacak hukuk
Law applicable to dispute arising from cash against documents
- Tez No: 234484
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma kapsamında uluslararası ticarette yaygın olarak kullanılan bir ödeme yöntemi olan vesaik mukabili ödeme ve bu ödemeden doğan uyuşmazlıklara uygulanacak hukuk konusu incelenmektedir. Çalışmanın giriş bölümünde uluslararası ticaretin genel yapısı ve uluslararası ticarette kullanılan diğer ödeme yöntemleri ile ilgili bilgi verilmektedir. Birinci bölümde vesaik mukabili ödeme ve bu ödeme yöntemine ilişkin Milletlerarası Ticaret Odası tarafından düzenlenen Tahsiller İçin Yeknesak Kurallar incelenmektedir. İkinci bölümde de vesaik mukabili ödemeden doğan uyuşmazlıklarda, taraflar arasındaki her bir ilişki bakımından yetkili hukukun tespiti hususu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, cash against documents, a widely used method of payment in international trade, and law applicable to disputes arising from this payment method is studied. In the introduction section, the general structure of the international trade and other methods of payment used in international trade are presented. Cash against documents and Uniform Rules for Collections issued by International Chamber of Commerce regarding this method are presented in the first section. In the second section, the determination of competent law for each relation between parties in case of disputes arising from cash against documents is studied.