Sosyal dışlanma perspektifinde Türkiye' de özürlü istihdamı
Disabled employment in Turkey within the perspective of social exclusion
  1. Tez No: 234490
  2. Yazar: ASLI TOPLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sosyal Dışlanma Perspektifinde Türkiye'de Özürlü İstihdamı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2008Sanayi devriminin gerçekleşmesi ve yaşanan küreselleşme süreci toplumlardaki siyasi, ekonomik ve sosyal dengeleri değiştirmiş, yaşanan bu değişimin etkisi toplumsal açıdan da kendisini göstermiştir.Değişen düzen ile birlikte birçok ülkede sosyal refah devleti anlayışı zayıflamış, devletler yüzlerini daha liberal bir anlayışa doğru çevirmişlerdir. Liberal düzen devletleri vatandaşlarını tüm sosyo-ekonomik risklere karşı koruyan yapıdan uzaklaştırmış, sosyal ve ekonomik risklerle karşı karşıya kalan toplumlarda Sosyal Dışlanma problemi etkisini göstermiştir.Tüm dünyada Sosyal Dışlanmaya en çok maruz kalan gurup dezavantajlı gurup (yaşlılar, yoksullar, özürlüler, kimsesizler, kadınlar, azınlıklar) olmuş, bunların içerisinde de en ağır bedelleri özürlüler ödemiştir. Özürlülerin sosyal dışlanmışlıkları, doğumlarından başlayarak, aile yaşamlarında, eğitim alırken ve istihdam süreçlerinde, yani hayatlarının her döneminde devam etmektedir.Bu çalışmada Sosyal Dışlanma kavramsal olarak açıklanmış, bileşenleri ve unsurlarından bahsedilmiştir. Özürlülerin hayatlarının tüm aşamasındaki dışlanmışlıkları göz önüne serilmiş, Türkiye'deki mevcut durum anlatılmıştır. Özürlülerin çalışma hayatında dışlanmalarına neden olan unsurlar irdelenirken, bu duruma karşı korunmalarına yönelik tedbirler sıralanmıştır.Anahtar SözcüklerSosyal Dışlanma, Özürlü, Özürlü İstihdamı, Sosyal Politika, Özürlülerin Çalışma Hayatında Korunması
Özet (Çeviri)
After the Industrial revolution and as a result of the globalization; political, economical and social balances have changed; the effect of this change is also felt in social life.Together with the changed order, social state understating in terms of welfare becomes weaker and states turn their faces to a more liberal concept. Liberal order draws away the states from a structure protecting its citizens from all socio-economical risks, and in the societies facing social and economical risks, social exclusion problem occurs.The people subject to social exclusion are mostly old people, poor people, disabled people, orphans, women and minority groups. However the disabled people face more difficulty among them. Social exclusion of disabled people starts from their birth and continues in their family lives, education and employment that is to say in their whole lives.In this study social exclusion is explained conceptually and its components and aspects are taken into consideration. The exclusion of the disabled people in all their lives is demonstrated and the current situation in Turkey is explained. The reasons that cause exclusion of the disabled people in working life are evaluated and measures in order to prevent this are listed.Key WordsSocial Exclusion, Disabled, Employment of the disabled, Social Policy, Protecting the disabled in working life.