Gelir vergisi matrahının belirlenmesinde kişisel harcamaların dikkate alınmasının vergilendirmede etkinlik açısından analizi ve değerlendirilmesi
The analysis and assessement of personal expenditures in relation to economic efficiency, while determining income tax base
  1. Tez No: 234506
  2. Yazar: SERDAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için yaptıkları zorunlu ihtiyaçlara yönelik harcamalara kişisel harcamalar denilmektedir. Kişilerin ve toplum içerisinde bir bütün olarak varlık gösteren ailelerin, fiziksel ve kültürel yaşamlarının devamı, kişisel harcamalarını karşılayabilme kabiliyetlerine bağlıdır. Yani, toplumların oluşumu ve devamı, insanların kişisel ihtiyaçlarının karşılanabilme düzeyleri ile paralellik göstermektedir. Bu doğrultuda, kişisel harcamalar yüzyıllar boyunca sosyal ve ekonomik nedenlerle devletler tarafından korunmaya çalışılmıştır.Kişisel harcamalara yönelik vergisel koruma yöntemleri, insanların fiziksel ve kültürel yaşantılarının devamı için gerekli tutarın vergi uygulamaları aracılığıyla korunması esasını öngörmektedir. Kişisel harcamalarını karşılama güçlüğü içerisinde bulunan mükelleflerin, kişisel harcamaları için gerekli gelir kısımlarının vergilendirilmemesi toplum refahını olumlu yönde etkileyecektir.Türkiye'ye bakıldığında, insanların kişisel harcamalarının vergi uygulamaları aracılığıyla korunması amaçlı çeşitli uygulamalar gerçekleştirildiği görülmektedir. Ancak kişisel harcamaları koruma altına almaya yönelik asıl uygulamalar, gerçek kişilerin vergilendirilmesini öngören gelir vergisinin uygulanmaya konulduğu 1949 yılından itibaren Türk vergi sistemi içerisinde yer almıştır.Mükelleflerin kişisel harcamalarının koruma altına alınması, kayıt dışılığın önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye'de özellikle gelir vergisi tarifesin yapısı göz önüne alındığında kişisel harcamalarını karşılama güçlüğü içerisindeki mükelleflerin, önemli bir vergi yükü ile karşı karşıya bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Personal expenditures are the expenditures that satisfy compulsory needs deemed necessary to sustain people?s lives. The continuation of the physical and cultural life of the individuals and their families are subject to their ability to meet so ? called personal expenditures. In other words, the formation of the society and its continuity go hand in hand with the ability level of satisfying personal needs. That is why states have preserved certain level of personal expenditures.The tax protection methods related to the individual expenditure, Project he needed amount of tax that is necessary for the continuation of the physical and cultural life of human beings by the tax applications. For the taxpayers who are unable to afford their individual expenditures, no income taxation is necessary as the expenditures inhance the societies prosperity.In Turkey, for instance, there are several aplications for the protection of the individual expenditures through taxing procedures. However, the main application for the protection of individual expenditures goes back to 1949, the year when the income tax came into force.The protection of the individual exenditures of taxpayers has an important role in preventing the shadow economy. In Turkey, expecially when the structure of the income tax Schedule is scrutinized, the taxpayers unable to aford their expenditures do face serious burdens.