Gençlerin işsizlik sorunu ve mesleki eğitimin önemi
Youth unemployment problem and importance of occupational education
- Tez No: 234512
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gençlerin işsizlik Sorunu ve Mesleki eğitimin Önemi; Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2009İşsizlik sorunu incelenirken beklide en çok üzerinde durulması gereken gençlerin işsizliği meselesidir. Gençlerin işsizliği ülkemizde daha çok eğitimli insanların işsiz kalması şeklinde görülmektedir. Eğitildikleri halde geçlerin işsiz kalmasının sebebi eğitim sisteminin piyasa ekonomisine entegre edilememesinde yatmaktadır. Bu sorunun çözümü mesleki eğitim alanında yapılacak çalışmalarla kısa bir sürede çözüme ulaştırılabilir. Mesleki eğitim sisteminde yapılacak çalışmalar Avrupa Birliği sürecinde de desteklenmektedir. Ayrıca önümüzde bu sorunla yüz yüze kalmış ve mesleki eğitim alanında yapılan çalışmalarla bu sorunun üstesinden gelmiş örneklerde mevcuttur. Tüm bu gelişmeler ışığında genç işsizliği probleminin çözülebilmesi için yapılması gereken mesleki eğitim konusunun öncelikli olarak ele alınması ve mesleki eğitim sistemimizin değişen dünya koşullarına uyumlu hale getirilebilmesidir. Ayrıca gençlerin mesleki eğitime özendirilmesi gerekmektedir. Günümüz ekonomik gelişmelerinin de neticesinde oluşan Yeni Ekonomi kavramının ihtiyaç duyduğu bilgi işçisi kavramına açıklık getirilmelidir. Yeni ekonomi kavramının ihtiyaç duyduğu insan tipolojisine de ancak mesleki eğitim vasıtasıyla ulaşılabileceği kamuoyuna aktarılmalıdır. Ve mesleki eğitim sistemimiz piyasa ekonomisine uyumlu hale getirilebilmesi için şirketlerin ihtiyaç duydukları elemanların mesleki eğitim kurumlarınca eğitilmesi sağlanmalıdır.Anahtar Sözcükler1. İşsizlik2. Genç işsizliği3. Mesleki eğitim
Özet (Çeviri)
While we are investigating unemployment, probably the most important issue is“youth unemployment”. This issue appears in the form of unemployment of educated youth, in our country. The main reason for an unemployed young, although he or she is educated, is the lack of integration of educational system with market economy. This problem can be solved shortly by appropriate regulations on occupational education. These regulations are also supported in the process of EU integration. Besides we know such countries which were faced with this problem, overcame it by developing and supporting occupational education. Under these circumstences, in order to solve youth unemployment problem; occupational education must be a priority and occupational education system must be adapted to the progressive world conditions. young people must also be encouraged to attend occupational education. The notion of“information worker”, which is needed by“new economy”of contemporary economic improvements, certainly needs a clear definition. Community should be informed that; required typology of new economy can only be created by occupational education. In order to adapt educational system to the market economy, occupational education foundations must educate such employees that corporations really need.Key Words1. Unemployment2. Youth unemployment3. Occupational education