Influence of structural nonuniformities on earthquike response
Yapısal düzensizliklerin deprem davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 23453
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLKAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
oz YAPISAL DÜZENSİZLİKLERİN DEPREM DAVRANIŞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ YAKUT, Ahmet Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dali Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Polat GÜLKAN Mart, 1992, 119 sayfa Bu çalışmada, çeşitli yapısal dinamik parametrelerin deprem yer hareketine maraz kalan tek katlı yapıların elastik davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Söz konusu parametreler olarak; ayrışık ötelenme periyodu Tx, ayrışık frekans oranı fi, normalize edilmiş eksantriklik e / r ile yer hareketinin şiddeti ve yer hareketinin yönü dikkate alınmıştır. Simetrik yapıların yanısıra düzensiz kütlesel dağılımların oluşturduğu eksantrikliğin neden olduğu simetrik olmayan yapıların incelendiği bu çalışmayla, burulma ile ötelenme etkilerinin bir arada olmasının deprem hareketine maruz kalan yapıların elastik davranışı üzerindeki etkilerinin saptanması ve bu etkilerin ampirik dizayn yöntemlerine dayalı deprem şartname hükümleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Simetrik olmayan yapıların en fazla kesme kuvvetine maruz düşey elemanlarında deprem etkisiyle oluşan yer değiştirmeler ve kayma kuvvetleri, yapının simetrik olması halindeki değerleriyle karşılaştırılmıştır. Bunun yanısıra,çeşitli şartnamelerde verilen hükümlerden hareketle elde edilen değerler, zaman entegrasyonu ile davranış spektrumu yöntemleri kullanılarak yapılan dinamik analiz sonucu ulaşılan değerlerle karşılatırilmıştır. Bu karşılaştırmada en ağır zorlanmaya maruz kalan kolonda oluşan kayma kuvveti esas alınmıştır. Sonuç olarak, söz konusu parametrelerin bazı değerleri için burulma ve ötelenme etkilerinin bir arada olmasının deprem kuvvetlerini arttırdığı görülmüştür. Öte yandan, incelenen bazı deprem şartnamelerinde yer alan hükümlerin söz konusu artışı yeterince yansıtamadığı sonucuna varılmıştır. Bu çerçevede, mevcut şartnameleri, özellikle simetrik olmayan yapılar konusunda iyileştirme önerilerine yer verilmiştir. Anahtar kelimeler : Burulma ve ötelenmenin aynı anda olması, hata eksantirikliği, dizayn eksantirikliği, sismik davranış, ayrışık frekans, simetrinin bulunmaması hali Bilim Kodu: 625.01.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INFLUENCE OF STRUCTURAL NONUNIFORMnTES ON EARTHQUKE RESPONSE YAKUT, Ahmet M.S. in Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Polat GÜLKAN March, 1992, 119 pages This study presents the results of an extensive parametric study conducted to investigate the effects of the uncoupled translational period Tx, the ratio of uncoupled frequencies ft, the normalized eccentricity e/r, the level of excitation and direction of ground motion on the elastic response of single - story structures subjected to earthquake ground motion. The eccentricity resulting from irregular distribution of mass is used as the measure of asymmetry. The aim is to assess the influence of torsional coupling on the elastic responses of buildings subjected to transient ground motion records and to make comparisons with the current code provisions which make allowance for coupling effects by means of empirical design procedures. The earthquake induced deformations and shear forces experienced by the most highly stressed resisting elements of asymmetric - plan systems are compared with the values if the system plan were symmetric. The shear forces mon the most highly stressed columns, calculated according to either time history or response spectrum techniques, are compared with the results determined using various code requirements. It is demonstrated that for particular ranges of the key parameters defining the structural system, typical of many actual buildings, torsional coupling induces significant amplification of earthquake forces. This amplification is shown to be inadequately accounted for in the current design provisions of some major building codes. Recommendations for improving existing design requirements for asymmetric structures are outlined. Key words : Torsional coupling, accidental eccentricity, design eccentricity, seismic response, uncoupled frequency, asymmetry Science Code : 625.01.01 IV