H. 1064?1065 ( M. 1654?1655 ) tarihli şer'iyye siciline göre Trabzon
Trabzon according to shari?a register of the period H.1064?1065 (1654?1655 ad)
  1. Tez No: 234542
  2. Yazar: ŞENGÜL YEGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
?H. 1064 ?1065 ( M. 1654?1655) Tarihli Şer'iyye Siciline Göre Trabzon? adlı bu tez 1834 numaralı Trabzon şer'iyye sicili esas alınarak hazırlanmıştır. Tezimiz giriş ve sonuç bölümlerinin dışında iki bölümden oluşmaktadır. Girişte, tarihi MÖ 5000'li yıllara kadar inen Trabzon şehrinin XVIII. yüzyıla kadar olan tarihi geçmişi genel hatlarıyla açıklandıktan sonra, Trabzon tarihi üzerine yapılan çalışmalar ile bu tezde kullanılan şer'iyye sicili ve diğer kaynaklar değerlendirilmiştir.Şer'iyye sicillerinde yer alan veriler devlet örgütünün işleyişi ve toplumsal tarih hakkında bilgi edinebilmeyi mümkün kılmaktadır. Bu yüzden çalışmamızın ana kaynağını oluşturan sicildeki veriler doğrultusunda çalışmanın birinci bölümünde Osmanlı ülkesinin kuzeydoğusunda ve sol kol güzergâhında yer alan Trabzon'un 1654?1655 yılları arasındaki fiziki ve idari yapısı üzerinde durulmuştur. İdari görevlilerin tek tek tanıtıldığı bu bölümde ayrıca şehrin dini, ticari ve sosyal yapıları hem mimari açıdan, hem de işlevsel açıdan değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise şehrin, toplum yapısı ve ekonomik hayatı değerlendirilmiştir. Bu bölümde incelediğimiz dönem Trabzon'unun toplum ve aile yapısı incelenerek şehir halkının gündelik hayatına dair ipuçları elde edilmeye çalışılmış ve para hareketliliğinin takip edilebildiği belgeler doğrultusunda da şehrin ekonomik hayatı değerlendirilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Trabzon2.Şer'iyye sicili3.Mahkeme4.Aile5. İhtida
Özet (Çeviri)
This thesis is named as Trabzon according to Shari?a Register of the period H.1064?1065 (1654?1655 AD) has been prepared on the basis of Trabzon Shari?a Register numbered,1834. The study is composed of two parts with the exception of introduction and conclusion. In the introduction; the city of Trabzon whose history goes BC 5000 through 18th century has been explained by the main headings, then the studies which are composed of Trabzon history and the main source of this thesis shari?a register have been evaluated.The data in the shari?a register enables to get idea about the state network and social history. Because of that in the first part of the study, the physical and administrative structure have been analysed between 1654-1655 according to the data of the shari?a register of the Trabzon city took part in Northeast and left hand direction of Ottoman country. In this part administrative attendants have been introduced one by one, also the religion, trade and social constructions evaluated in terms of architectural and functionally. In the second part the city?s society have been evaluated in terms of social structure and economy. In this part by the evaluation of the social and family strucure of the period in Trabzon this thesis tried to obtain some clues about the society?s daily life. Additionally in this part by the helping of the documents about the movement of the money the economic life of the city has been tried to be evaluated.Key Words1.Trabzon2.Shari?a Register3.Court4.Familiy5. Embracing Islam