Enhancing writing and improvisational speaking skills through fairy tales in EFL preparatory classrooms
Yabancı dil hazırlık sınıflarında yazma ve doğaçlama konuşma becerilerinin peri masalları kullanılarak geliştirilmesi
  1. Tez No: 234579
  2. Yazar: İLKNUR KOSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLBÜN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı; yabancı dil hazırlık sınıflarındaki öğrencilerin yaratıcı yazma ve doğaçlama konuşma yeteneklerinin geliştirilmesi, zihinlerinin açılması ve konuşma-yazma derslerine gönüllü katılımlarının sağlanması için; peri masallarının nasıl kullanılabileceğini ve derslere olan katkısını göstermektir.Dil sınıflarındaki öğrenciler pek çok dilbilgisi kuralını bilseler dahi, çok zorlamayacak konularda bile konuşmak ve yazmak istememektedirler. Hedef dilde düşünmek ve bir şeyler ortaya çıkarmak öğrencilere pek kolay gelmemektedir. Memleketinizden ya da arkadaşlarınızdan bahsedin denildiğinde öğrencilerin ne söyleyeceklerini bilememelerinin sebebi, hayal etme ve zihinde tasarlama yeteneklerinin eksikliği olabilir. Masallar hem çok zevkli işlenebilen, hem de yaratıcı düşünmeyi kolaylaştıran, yabancı dil sınıflarına da çok uygun olan değerli materyallerdir.Burada doğaçlama ve yaratıcılık kelimeleri, öğrencilerde zaten var olan bilgiye ilaveten yeni şeyler ortaya çıkarmak anlamıyla kullanılacaktır. Bu bilgi masallardır ve masalların katkısıyla öğrenciler özgün hikâyeler üreteceklerdir.Bu çalışma; Selçuk Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda aynı seviyede oldukları kabul edilen iki farklı hazırlık sınıfıyla yapılmıştır. Sınıflardan birisi deney, diğeri kontrol grubu olarak seçilmişlerdir. Grupların konuşma ve yazma yeteneklerinin ölçülmesi maksadıyla, biri konuşma diğeri yazma ile ilgili olan iki ön test yapılmıştır. Sonuçların sağlıklı olması için öğrencilere bu testlerin sebepleri hakkında bilgi verilmemiştir. Literatürde elde edilen bilgilere göre; doğaçlama konuşma ve yaratıcı yazma ile ilgili ders planları ve bunlara uygun etkinlikler hazırlanmıştır. Oluşturulan ders modeli; konuya giriş etkinliği, masalın sunumu, konuşma ve yazma etkinlikleri olarak dört bölüme ayrılır. Bu plana göre etkinlikler yapıldıktan sonra gruplar tekrar aynı şekilde test edilmiştir.Sonuçlar deney gruplarında önemli bir ilerlemenin olduğunu göstermiştir. Bu ilerleme, masalların yabancı dil hazırlık sınıflarında doğaçlama konuşma ve yaratıcı yazma üzerinde etkili olduğu şeklinde düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to show how to apply fairy tales as additional materials besides course books for EFL classroom use especially to enhance students? productive skills in target language, to open their minds in a creative way, to help them to be active and voluntary while guiding them through the process of how to write and speak in the target language and how it works.In language classrooms, teachers unfold several uses of language and lots of opportunities of grammar, vocabulary, language patterns and so forth. Even if students comprehend many things about target language, they find it hard to generate their ideas through writing and speaking. To illustrate, when teachers want students to talk or write even about topics that require simple tenses and words of target language such as their childhood, hometown or friends, they generally say that there is nothing in their mind to write, or they don?t know what they are to tell. It seems likely that this circumstance doesn?t change in students? mother tongue and it should be considered in the differential reasons. It can be assumed that lack of imagination and creativity ability may partially appear to be an element of this situation of finding nothing to write or speak.It is important to denote that the word improvisation in our study suggests the ability to make or produce new things extemporaneously on preexisting knowledge and that the word creativity suggests the ability to make or produce new things using the imagination on preexisting knowledge. The knowledge should be accepted as the fairy tales here.This study included two different preparatory classes which were assumed at the same level as they were all at the very beginning of intermediate classes in School of Foreign Languages at Selcuk University. One of them was chosen as the experimental group and the other was as the control group. They were compared in terms of their productive -speaking and writing- skills.Both the experimental group and the control group had been pre-tested by speaking and writing scales before applying the suggested model for creative writing and improvisational speaking. Students weren?t informed about the pre-testing and post-testing processes in order to get reliable, exact and actual data. Recording with a digital camera was a requisite for catching the details of their speaking. Students had been recorded a great many of times before the pre-test, to minimize the anxiety of speaking in front of a camera.A suggested model has four steps including introductory activity, presentation of the story and improvisational speaking and creative writing activities. The activities were designed due to task-based classroom environment. After applying the model in the experimental group, they took a posttest. Then the comparison results of experimental and control groups were analyzed.The results show a significant progress in the experimental group. This progress can be explained as the effect of the fairy tales in enhancing writing and speaking skills in EFL classrooms.