Tıp eğitiminde probleme dayalı öğrenme yaklaşımında öğrenci özdeğerlendirme becerilerinin değerlendirilmesi - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi örneği
Assessment of students? self assessment skill in problem based learning approacch in medical education - Ankara University school of Medicine sample
  1. Tez No: 234612
  2. Yazar: AYŞEN MELEK AYTUĞ KOŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem I ve IIIöğrencilerinin; Probleme Dayalı Öğrenme (PDÖ) etkinliklerindekiperformanslarına ilişkin öz değerlendirmeleri ile eğitici değerlendirmeleriarasında tutarlılık düzeylerinin ortaya konması ve çeşitli değişkenler göreincelenmesi amaçlanmıştır.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılındayürütülen çalışmaya 340 Dönem I, 301 Dönem III ve bu dönemlerde PDÖyönlendiriciliği yapan 64 öğretim üyesi katılmıştır.Araştırma için veriler beş dereceli yirmi maddeden oluşan PDÖPerformans Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır.Araştırma bulgularına göre, Dönem I öğrencilerinin öz değerlendirmepuanları ile eğiticilerin puanları arasında manidar bir ilişki bulunmazken,Dönem III öğrencileri için istatistiksel olarak manidar, ancak düşük düzeydepozitif yönde bir ilişki saptanmıştır.Dönem I ve Dönem III öğrencilerinin kendi performanslarınıdeğerlendirirken eğitici değerlendirmelerinden oldukça fazla uzaklaştıklarıgörülmektedir. Hem Dönem I hem de Dönem III öğrencileri için yanlılıkindeksi puanları negatif olarak saptanmıştır. Diğer bir deyişle, her iki dönemdeöğrencilerin öz değerlendirme puanları eğiticilerin verdikleri puanlardan dahadüşüktür.Öğrencilerinin öz değerlendirmeleri ile eğitici değerlendirmeleriarasındaki tutarlılık düzeyi cinsiyete göre irdelendiğinde; sadece Dönem IIIerkek öğrencilerde öz değerlendirme ve eğitici değerlendirmeleri arasındaistatistiksel bakımdan manidar bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yanlılık indeksipuanları hem Dönem I hem de Dönem III erkek ve kız öğerenciler için negatifbulunmuştur.Dönem I ve III öğrencilerinin, mezun oldukları orta öğretim programınagöre sapma indeksi ve tüm gruplar için negatif hesaplanan yanlılık indeksipuanları arasında istatistiksel bakımdan manidar bir fark olmadığısaptanmıştır.Hem Dönem I, hem de Dönem III'de alt düzey akademik başarıgrubunda olan öğrencilerin öz değerlendirmeleri ile eğiticilerindeğerlendirmeleri arasında manidar bir ilişki bulunmamıştır. Her iki dönemöğrencileri arasında üst düzey akademik başarı gösteren grupta, pozitif yöndeistatistiksel olarak bir manidar ilişki saptanmıştır.Dönem I ve Dönem III öğrencilerinde kendilerini eğiticilerine göre dahadüşük olarak değerlendirenlerin oranı üst düzey akademik başarı grubundadaha yüksek bulunmuştur.Dönem III'de eğitici değerlendirmesinden en fazla sapmayı alt grupgöstermiştir. Dönem I öğrencilerinde akademik başarı düzeylerine göre sapmaindeksinde bir farklılık saptanmamıştır.Dönem I öğrencilerinde, alt, orta ve üst akdemik başarı düzeyigruplarının hepsinde yanlılık indeksi negatif olarak bulunmuştur. Yanlılıkindeksinin pozitif olduğu tek grubun Dönem III alt akademik başarı düzeyindebulunan grup olduğu görülmektedir. Diğer iki gruptan farklı olarak alt akademikbaşarı grubundaki öğrenciler kendilerine eğiticilerine göre daha yüksek puanvermişlerdir.PDÖ sürecine, bu beceriye yönelik açık ve net hedeflerin,planlanmış eğitim etkinliklerinin ve sürekli uygulamaların yerleştirilmesi, özdeğerlendirme becerisinin geliştirilmesi için önemli bir ilk adım olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to expose the coherence level between AnkaraUniversity, School of Medicine year I and year III students?self assessmentabout their performance in Problem Based learning (PBL) activities and thetutors? assessmen; and to investigate it according to different kinds ofvariables.The study was performed through 2005-2006 academic year in MedicalSchool of Ankara University and consist of 340 Year I, 301 Year III studentsand 64 tutors who directed PBL through this period.For the study, data were collected by Problem Based LearningPerformance Assessment Inventory. This inventory consisting of 20 itemsscored on a 5-point scale.According to the results of the study, while there was not any corelationbetween Year I students? self assessment scores and tutors? score;statistically significant but a low level positive corelation was determined forYear III students.It was seen that Year I and III students? self assessment deviate highlyfrom the tutors? assessment on PBL. Bias index scores were determind to benegative for both Year I and III students. This indicated that, both Year I and IIIstudents underestimate their performance.When the coherence level between the students self assessment andtutors assessment was examined according to sex; a statistically significantcorrelation was determined only between Year III male students? selfassessment and tutors? assessment. Bias index scores were found negativefor Both Year I and III male and female students.There is not a statistically significant difference was not determinedbetween deviation index for Year I and III students according to the schoolswhich they graduated and bias index scores and bias index scores which werecalculated as negative for all groups.For both Year I and III, a correlation between the students? selfassessment who belonged to low grade academic success group and tutors?assessment was not determined for both Years, statistically significantcorrelation was determine among the students who belonged to high gradeacademic success group.Among Year III students, highest ratio of students who had lower selfassessment scores than the tutors? were seen to belonging to high gradeacademic success group. In Year III, the highest deviation score was seen inlow grade academic success group. In Year III students, a statisticallydifference was not determined in deviation index scores relating to academicsuccess grades.Bias index scores were found negative in low, median and high gradeacademic success groups of Year I students. The only positive bias indexscore was found in low grade success group of Year III. Different from othertwo groups, low grade academic success group students? self assessmentscores were higher than the tutors? scores.In PBL process, to place clear objectives, planned educational activitiesand continuous application concerning self assessment, is important to evolveit.